Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Ngjarjet në politikën e Shkupit, jehonë me mediat gjermane

Prestigjozja gjermane Dojce Velle (Deutsche Welle) sot  i ka kushtuar hapsirë të konsiderueshme zhvillimeve politike në Maqedoni, të cilat ngadal por sigurt po marin jehonë në mediat botërore.

Me titull  “Zyrtarët  shpërdorojnë pushtetin”, media gjermane flet se skandali i  i përgjimeve po trondit vendin ballkanik, duke vënë theks të veqantë  tek përgjimi i gazetarëve, marja e kredisë se paligjshme në vlerë prej 700 milion euro,  për të shmangur një kolaps financiar të vendit ballkanik, ndërsa flet edhe bisedat telefonike të shefit të inteligjencës mbi arrestimin e politikanit të opozitës dhe ish ministrit të brendshëm Ljube Bososki.

Konstatimi që bënë Dojce Velle është i rëndë për Maqedoninë. Artikulli përmend se Ish-republika Jugosllave e Maqedonisë që nga viti 2005 është kandidate për anëtarsim në BE, por sot qeveria Gruevskis ka braktisur kursin pro-evropian të shtetit , duke vendosur të praktikojë nacionalizmin dhe kërcënimin e kundërshtarëve të qeveris, duke mbyllur mediat kritike. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com