Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

“Monstra” përndez Shkupin “pas xhumaje”: shqiptarët e zemëruar përplasen me policinë

Shkupi u përndez nga protestat shqiptare “pas xhumaje” për rastin “Monstra”, proces i cili dënoi një grup shqiptarësh për pesë vrasje pranë Liqenit të Smilkovës në prill 2012. Për shqiptarët, ajo ngjarje tragjike është një sajesë dhe dënimet janë të padrejta.

Për këtë arsye, protestuesit shprehën pakënaqësinë e tyre me verdiktin që u shpall më 23 shkurt.

Anëtarët e familjes dhe miqtë e të dënuarve ecën nga Çairi deri te ndërtesa e qeverisë, duke u përballur dhunshëm dhe me policinë, e cila u bë barrikadë e turmave.

Policia i parandaloi ata që të synonin të arrinin pikërisht në ndërtesën e qeverisë.

Organizatorët e protestës thanë se ata kishin informuar autoritetet për marshimin e tyre dhe se donin ta vazhdonin atë.

Ndaj pati një përplasje midis policisë dhe protestuesve, të cilët u përpoqën të thyejnë kordonin e policisë.

Kjo bëri që policia të ndërhynte me mjetet e saj dhe situata të agravohej.

Duke u përpjekur të mos përshkallëzojnë tensionin, organizatorët u bënë thirrje protestuesve të qëndrojnë të qetë.

Më parë këtë muaj, një gjykatë në Shkup dënoi Alil Demirin dhe vëllezërit Agim dhe Afrim Ismailoviç me burgim të përjetshëm për një vrasje të pesëfishtë afër Liqenit të Smiljkovskit, në afërsi të Shkupit në prill 2012.

Në çështjen e Gjykatës Penale në Shkup, tre të pandehur u dënuan me burgim të përjetshëm për akuza “terrorizmi”, ndërsa i akuzuari Haki Aziri u dënua me nëntë vjet burg dhe Fejzi Aziri me 15 vjet burg për “ndihmë dhe mbështetje të një krimi”.

I akuzuari Sami Ljuta u shpall i pafajshëm për shkak të mungesës së provave. /tesheshi.com/

 

 

 

auto pjese dak

Related posts