Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

MISTERI/ Detarët që u infektuan duke qenë në det për 35 ditë

Argjentina po përpiqet të zgjidhë misterin e shfaqjes së infeksionit të virusit koronar në 57 marinarë pas 35 ditësh të kaluara në det, përkundër faktit se të gjithë ishin negativë në provën e para-lundrimit.

Varka e peshkimit Echizen Maru u kthye në port pasi një pjesë e marinarëve zhvilluan simptoma që korrespondojnë me COVID-19, njoftoi Ministria e Shëndetësisë të hënën.

Sipas ministrisë, 57 nga 61 anëtarët e ekuipazhit janë tani pozitivë me virusin koronar.

Vetëm dy detarë negativë

Të gjithë që testuan 14 ditë para lundrimit, ishin negative dhe ishin në karantinë të detyrueshme në një hotel në qytetin e Ushuaiai deri sa të hipnin në anije.

Tani, vetëm dy detarë janë negativë për virusin, dhe rezultatet priten për dy anëtarë të ekuipazhit të tjerë.

Dy marinarë u shtruan në spital.

“Eshtë e vështirë të përcaktohet se sa ishin të infektuar sepse nuk kishin qenë në kontakt me askënd për 35 ditë dhe ishin furnizuar me ushqim nga porti i Ushuaia”, thotë epidemiologu Alejandra Alfaro në Tierra del Fuego.

Një inkubacion 35-ditor nuk është përshkruar ende

Ekipi tani po përpiqet të përcaktojë kronologjinë e simptomave për të përcaktuar kronologjinë e infeksionit.

Kreu i departamentit të sëmundjeve infektive në Spitalin Ushuaia, Leandro Ballatore, thotë se inkubacioni 35-ditor nuk është përshkruar ende.

Numri i rasteve të COVID-19 në Argjentinë ka tejkaluar 100,000, dhe më shumë se 1900 kanë vdekur. Shumica e të infektuarve janë në zonën e Buenos Aires. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts