Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Ministri i Jashtëm gjerman: Nuk ka vend në BE për vendet që lavdërojnë kriminelët e luftës

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas tha se marrëveshja midis Serbisë dhe Kosovës do të kishte një ndikim pozitiv në rrugën e të gjithë Ballkanit Perëndimor drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Duke hapur konferencën ndërkombëtare në internet “Rinia, Migrimi dhe Sfida Demografike në Ballkanin Perëndimor”, ai tha se nuk kishte asnjë alternativë për një marrëveshje gjithëpërfshirëse ligjërisht të detyrueshme midis Serbisë dhe Kosovës dhe vlerësoi se një hap i tillë kërkonte një udhëheqje të fortë politike.

“Unë jam i bindur që udhëheqësit në Beograd dhe Prishtinë do ta provojnë atë dhe do të hapin dyert për një epokë të re. Kjo do të kontribuonte ndjeshëm në stabilitetin e të gjithë rajonit,” tha Maas.

Ai vlerësoi punën e Përfaqësuesit Special të BE për dialogu Serbi-Kosovë, Miroslav Lajcak, mandati i të cilit rinisi negociatat këtë verë pas një bllokimi 20-mujor.

Maas kujtoi 25-vjetorin e Marrëveshjes së Dejtonit dhe deklaroi se nuk ka vend në BE për vendet që mohojnë krimet e luftës.

“Kjo vlen edhe për Bosnjë dhe Herzegovinën. Në një vend që dëshiron të bashkohet me BE, nuk ka vend për propagandë nacionaliste, për mohimin e krimeve të luftës ose për glorifikimin e kriminelëve të luftës,” tha Maas.

Në panelin e parë të konferencës, ku morën pjesë ministrat e jashtëm të gjashtë të Ballkanit Perëndimor ose zëvendësit e tyre, Komisioneri i Zgjerimit të BE Oliver Varhelyi përsëriti se BE mbetet e përkushtuar ndaj Ballkanit Perëndimor.

Varhelyi tha se plani i ri ekonomik dhe i investimeve i BE-së për Ballkanin Perëndimor duhet të sigurojë rritje ekonomike, vende të reja pune, mundësi më të mira për të rinjtë dhe ta bëjë rajonin më tërheqës për investime. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts