Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

LUFTA/ Media britanike: “Ditë Gjykimi” në Idlib, civilët dëshirojnë vdekjen

Shtypi britanik po adreson situatën tragjike të sirianëve të shpërngulur nga Idlibi, në veriperëndim të vendit, duke përshkruar kushtet në të cilat ata jetojnë si “katastrofike”, në dritën e përparimeve të mëtejshme nga forcat e regjimit dhe mbylljen e kufirit me Turqinë për refugjatët sirianë.

Kolumnistët Chloe Cornish dhe Asmaa al-Omar, në artikullin “Beteja e fundit siriane” në Financial Times, thonë se personat e zhvendosur të bllokuar midis kufijve të mbyllur dhe forcave që përparojnë në tokë, po përballen me një krizë humanitare.

Shkrimi  citon dëshmitë e dhimbshme të disa prej mijëra civilëve që ikin nga Idlibi, si dhe dëshmitë e aktivistëve dhe zyrtarëve në organizatat lokale dhe ndërkombëtare të ndihmës humanitare.

Aty thuhet se Idlibi, i cili ka qenë qenë streha e qindra mijëra të mbijetuarve të betejave të tjera, tashmë është bërë skena e një katastrofe humanitare dhe ishte dëshmitar i vdekjes së revolucionit sirian.

Gazeta thotë se e vetmja shpresë e këtyre njerëzve ishte që bombardimi dhe shkatërrimi të pushonin, ndërsa Jomana Qaddour nga Organizata Siriane e Ndihmës dhe Zhvillimit tha që fati i Idlibit ishte shumë i rëndësishëm për të gjithë sirianët që dolën në rrugë duke kërkuar liri dhe dinjitet.

Aref Tammawi, një fotograf Idlib që ka qenë dëshmitar i shumë zhvendosjeve në masë, thotë se diçka e tillë nuk ka ndodhur më parë, duke shtuar se ai nuk ka ku të shkojë dhe se situata duket si “Dita e Gjykimit”.

Daily Telegraph, nga ana e tij, tërhoqi vëmendjen për njerëzit e zhvendosur të provincave Idlib dhe Halep, duke deklaruar se ishin të ngrirë dhe uritur, se pas gati nëntë viteve të luftës ata kishin humbur shpresën në siguri dhe se vetëm dëshironin një vdekje të shpejtë.

Sara Elizabeth Williams thotë në një artikull të gazetës se një seri zonash të shkatërruara nga lufta nga Halepi perëndimor deri në Idlib janë të ekspozuar ndaj raketave dhe sulmeve ajrore pasi forcat e regjimit sirian, të mbështetur nga Hezbollah dhe milicitë e tjera dhe aviacioni rus, kërkojnë të përparojnë në veri.

Gazeta shton se kontrolli i regjimit sirian mbi të gjithë provincën Halep është i pashmangshëm dhe se kampe të zhvendosura në kufirin me Turqinë janë të mbipopulluara dhe të paafta për të akomoduar më shumë njerëz, duke bërë që familjet të flenë në makina ose në rrugë, megjithë një rënie të temperaturës nën zero. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts