Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Maqedonia Veriore ndalon derrin nga Serbia: i ka rënë murtaja

Maqedonia Veriore ka marrë vendim të ndaloj importin e mishit të derrit dhe produkteve të tij që vijnë nga Serbia për shkak të sëmundjes që iu është shfaqur kafshëve në fjalë.

Murtaja afrikane, e cila ka kapluar fermat e derrave në rajonet e Beogradit, Mlladenovacit dhe Smederevës, ka bërë që Agjencia maqedonase për Ushqimin dhe Veterinarinë (AUV) të ndaloj qysh sot importin nga vendi fqinj.

Alarmi për murtajën afrikane të derrave u dha pas informacioneve se në Bullgari numri i këtyre vatrave është rritur.

Kjo sëmundje nuk është e rrezikshme për njerëzit, por megjithatë është vdekjeprurëse për derrat.

Maqedonia është ndër konsumuesit kryesor të këtij mishi, ku çdo vit nga Serbia importohen produkte të mishit të derrit me vlerë afro 22 milion euro. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com