LUFTA/ Pamje të rralla dhe statistika: si humbi i ushtria e Asadit mbi 1.500 tanke në shtatë vjet

Ushtria siriane pësoi humbje të mëdha gjatë luftës civile që nisi në fillim të vitit 2011 e që vijon në përmasa më të vogla edhe.

Në shumë konflikte me forcat opozitare, me ato që në fillim startuan të ashtuquajturën “Pranverë Arabe” edhe në këtë vend, e që më pas u militarizuan, ushtria e rregullt siriane humbi më shumë se dy mijë ushtarë.

Ndërsa në aspekt të potencialit ushtarak, forcat e opozitës shkatërruan rreth 1,500 tanke dhe mbi 800 automjete luftarake të tipit BMP-1 dhe BMP-2.

Para fillimit të luftës civile, Siria kishte 4,500 tanke. Ndërkojë gjatë konfliktit, me pozicionimin e Rusisë krah Asadit, ushtria e këtij të fundi u blindua akoma dhe më tej nga Putini, sidomos me tanket e fundit T-90.

Më poshtë mund të shihni pamje të rralla të shkatërrimit të tankeve duke u goditur me armati të rëndë nga forcat kryengritëse. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts