Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Ky vend quhet “ishulli i murtajës”: mund të vrasë gjysmën e botës

Instituti Friedrich-Loeffler në Gjermani është një nga katër institucionet më të mira, me nivelin më të lartë të sigurisë, ku viruset vdekjeprurëse prodhohen dhe testohen çdo ditë.

Ky laborator është i mbyllur për publikun, e gjithashtu konsiderohet më i rrezikshmi në botë. Për të hyrë në ishullin e vogël Rims në të cilin ndodhet, duhet kaluar nëi Detin Baltik përtej një diga. Diga mbyllet si masë sigurie, në rast të ndonjë shpërthimi të virusit.

Sëmundjet e njerëzve dhe kafshëve

Shkencëtarët e punonjësit duhet të kalojnë një procedurë rigoroze në hyrje dhe dalje, dhe kjo përfshin dushe kimike dhe veshje mbrojtëse. Instituti po eksperimenton me viruset më vdekjeprurëse të njohura për njerëzimin, përfshirë Ebolën dhe virusin e gripit të shpendëve.

Një nga fokuset kryesore të laboratorit është zoonozat. Ky emër i zakonshëm është një grup sëmundjesh infektive të zakonshme për njerëzit dhe speciet e caktuara të kafshëve, të cilat mund të transmetohen nga kafshët te njerëzit dhe anasjelltas. Agjentët zoonotikë kryesisht gjenden te kafshët, por gjithashtu mund të transmetohen te njerëzit në rrethana të caktuara. Burimet e përhapjes zoonotike mund të jenë kafshët shtëpiake dhe të egra, shkruan 100postohr.

Zhvillimi i armëve kimike

 Laboratori u themelua në vitin 1910 për të hetuar sëmundjen e duarve, këmbëve dhe gojës të shkaktuar nga virusi coxsackie tip A. Në vitet në vijim, instituti u përdor për qëllime të ndryshme, përfshirë zhvillimin e armëve kimike gjatë Luftës së Dytë Botërore, hulumtime për vaksinat gjatë Luftës së Ftohtë dhe hulumtime për mirëqenien e bagëtive dhe kafshëve. Ai përfundimisht fitoi pseudonimin “ishulli i murtajës”.

Në vitin 2010, Instituti përfundoi ndërtimin e një serie laboratorësh të rinj që janë renditur në nivelin 4 të biosigurisë, gjë që është e rrallë në botë. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com