Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Ky vend evropian që ka vaksinuar 42 përqind të popullsisë po lehtëson masat

Malta do të fillojë të lehtësojë gradualisht kufizimet e vendosura nga pandemia COVID-19 këtë muaj, tha të mërkurën kryeministri maltez Robert Abela, në sajë të avancimit të vaksinimit shumë më shpejt se gjetkë në Bashkimin Evropian.

Abela u tha gazetarëve se shkollat ​​do të hapen të hënën dhe qeveria do të konsiderojë hapjen e restoranteve dhe dyqaneve jo-thelbësore në 26 prill.

Meshat do të shërbehen në kisha përsëri nga 18 prill.

“Kufizimet do të lehtësohen gradualisht, por fëmijët nuk mund të humbin më përvojën e arsimimit në klasë,” tha Abela.

Shkollat ​​dhe restorantet u mbyllën në fillim të marsit pas një rritje të mprehtë të numrit të njerëzve të infektuar për shkak të të ashtuquajturve Variantet britanike të virusit.

Numri ditor i të infektuarve në 10 mars ishte 510, dhe në dy javët e fundit ai ka rënë në një mesatare prej 54 në ditë. Rreth 400 njerëz kanë vdekur deri më tani, nga një popullsi totale prej 500,000.

Abela tha se Malta ka në plan të hapë sektorin e turizmit në 1 qershor. “Ne do të promovojmë veten si një nga destinacionet më të sigurta turistike,” tha ai.

Ministri i Shëndetësisë Chris Fearne tha se 42 përqind e popullsisë kishin marrë të paktën një dozë të vaksinës. Sipas kësaj, Malta është e para në BE, e ndjekur nga Hungaria me 24 përqind.

Malta përdor vaksinat Pfizer dhe BioNTech, Moderna dhe AstraZeneca dhe ka blerë sa më shumë vaksina që mundet. /tesheshi.com

auto pjese dak

Related posts