Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Ky 4 mars unik: ç’i bashkon Saladinin, Ibrahim Rugovën, Putinin, Rooseveltin, Vivaldin…

Çdo datë kalendarike ka ngjarjet e saj, por 4 marsi përfshinë shumë të tilla, një karakteristike unike që s’e kanë të tjerat

Eshtë një fakt interesant se nuk ka një ditë tjetër, në të cilën të kenë ndodhur ngjarje kaq të rëndësishme ose e pazakonta në botë.

Çfarë ndodhi me këtë ditë, lexoni më poshtë:

Në 1193, Jusuf Saladini, sulltani i Egjiptit dhe Sirisë, themeluesi i dinastisë Eyubid, një udhëheqës i famshëm ushtarak, vdiq. Në 1187, ai mundi Kryqtarët në Hatin dhe pushtoi Jeruzalemin, duke provokuar kështu Kryqëzatën e Tretë.

Në 1678, lindi Antonio Vivaldi, kompozitor dhe violinist italian nga shekujt 17 dhe 18. Ai ishte një nga përfaqësuesit më të njohur të muzikës evropiane baroke. “Katër stinët” është kryevepra e tij më e famshme.

Në 1832 vdes Jean-Francois Champollion, orientalist francez dhe themelues i Egjiptologjisë. Në 1822, ai arriti të deshifronte hieroglifet nga një pllakë e gjetur në 1799 në qytetin egjiptian Rashid.

Në 1933 Franklin Roosevelt betohet si Presidenti i 32-të i Shteteve të Bashkuara dhe shpall një program të ri ekonomik – Marrëveshjen e Re, për të kapërcyer pasojat e krizës së madhe ekonomike që filloi në 1929.

Në 1977, një tërmet i fortë në Rumani, nga i cilin e pësoi më shumë kryeqyteti Bukuresht, vrau më shumë se 1,500 njerëz dhe la 35,000 të pastrehë.

Në vitin 2002, lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Ibrahim Rugova, u bë presidenti i parë i Kosovës nën administrimin ndërkombëtar. Bajram Rexhepi, një zyrtar i kësaj force, u zgjodh kryeministri i parë.

Në 2003 vdiq Sir Hardy Amies, një stilist dhe veteran i modës britanike, modelet e të cilit visheshin nga të pasurit dhe të famshmit, përfshirë Mbretëreshën Britanike Elizabeth II.

Në 2005 arkeologët australianë zbulojnë një varr që besohet se i përket mësuesit privat të faraonit egjiptian Pepi I. Varri ndodhet në veri të piramidës së faraonit Teti, babait të Pepit, në nekropolin antik Sakari, rreth 20 kilometra në jug të Kajros.

Në vitin 2010, Kongresi Amerikan miratoi një rezolutë që pranon masakrën e armenëve nga forcat ushtarake turke gjatë Luftës së Parë Botërore, duke e konsideruar si gjenocid.

Në 2012, një seri shpërthimesh në një depo municioni në Brazzaville, kryeqyteti i Republikës së Kongos, vrau 282 njerëz, plagosi më shumë se 2,300 dhe la deri në 14,000 të pastrehë.

Në 2019 vdiq Luke Perry, aktor amerikan. Ai ka marrë role të shumta televizive dhe filmike, i njohur më së shumti për rolin e tij si Dylan McKay nga seriali adoleshent “Beverly Hills”.

Në 1964, Këshilli i Sigurimit i KB miratoi një rezolutë mbi vendosjen e forcave paqeruajtëse në Qipro.

Në vitin 1965, Siria shtetëzoi nëntë kompani nafte, duke përfshirë dy sosh të naftës amerikane.

Në 1970, të 57 anëtarët e ekuipazhit humbin jetën në rrënojat e nëndetëses franceze “Eurydice” në Detin Mesdhe pranë Toulon.

Në 1974, konservatorët në Mbretërinë e Bashkuar humbën zgjedhjet dhe kryeministri Edward Heath dha dorëheqjen. Qeveria e re u formua nga lideri laburist Harold Wilson.

Në 2012, Vladimir Putin u rizgjodh President i Rusisë, pasi më parë kishte mbajtur postin e kryeministrit për dy mandate (2000-2008). /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts