Kuvendi maqedonas voton emrin e ri: merr fund armiqësia me Greqinë

Edhe zyrtarisht, Maqedonia do të quhet këtej e tutje Republika e Maqedonisë Veriore.   

Parlamenti maqedonas miratoi me 81 vota të gjitha ndryshimet kushtetuese, të cilat konstitucionalizojnë të gjitha vendimet që dalin nga Marrëveshja e Prespës, nënshkruar me Greqinë në qershor të vitit të kaluar. Finale ishte pikërisht ndërrimi i emrit.

Deputetët e opozitës VMRO nuk morrën pjesë në këtë votim, pasi mendojnë se duke ndryshuar emrin e vendit, fshihet vetë identiteti maqedonas.

Disa qindra demonstrues ishin të pranishëm para Kuvendit të Maqedonisë në kohën e ndryshimeve kushtetuese.

Vendimi për ndryshimin e emrit kushtetues të Maqedonisë ishte kushti kryesor i Greqisë në rrugën e anëtarësimit të këtij vendi në NATO dhe fillimin e negociatave me Bashkimin Evropian.

Marrëveshja e Prespës do të hyjë plotësisht në fuqi pas ratifikimit të saj edhe në parlamentin.

Votimi i dha fund mosmarrëveshjes 27-vjeçare mes Maqedonisë dhe Greqisë për çëshjen e emrit, lindur që pas pavarësisë së ish-republikës jugosllave. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts