Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

KURAJOJA/ Trimi i Palermos dhe si Italia ka hapur një front të ri antimafia

Në Frosinone, një qytet italian në juglindje të Romës, askush nga zyrtarët nuk kishte vendosur kurrë një të ashtuquajtur ndalim antimafia deri këtë verë, një masë që parandalon një kompani të bëjë biznes me administratën publike me dyshimin se një organizatë kriminale qëndron pas saj.

Pastaj, në mes të krizës së shkaktuar nga pandemia COVID, vetëm një muaj larg, prefekti atje, Ignazio Portelli, lëshoi ​​tre: dy kompanive që operojnë në sektorin e energjisë dhe një agjencie me qira makinash.

Autoritetet italiane, shkruan La Republiça, dyshojnë se kompani pa emër kanë lidhje të caktuara me mafien, e cila po përdor krizën ekonomike të shkaktuar nga pandemia për të infiltruar në kompanitë në vështirësi, duke investuar për të “ndihmuar” dhe duke kërkuar një mundësi për të mbledhur ndihmën e tyre. Dhe ai e sheh plaçkën në fondin e rimëkëmbjes publike.

Plaçkitja në këtë rast peshon 209 miliardë euro, aq sa është menduar për Italinë si pjesë e planit evropian për rimëkëmbjen ekonomike nga pasojat e pandemisë.

Zyrtarët italianë dhe evropianë kanë shprehur më parë frikën se një pjesë e parave të Brukselit mund të përfundojnë në duart e mafies lokale.

“Mafia ka vendosur të kapë një pjesë të fondeve të destinuara për rimëkëmbjen nga kriza. Ne duhet të jemi të kujdesshëm dhe të parandalojmë që paratë tuaja të përfundojnë në duar të gabuara,” paralajmëroi drejtori i Europol-it, Catherine De Bolle gjatë një takimi me shefat e policisë muajin e kaluar për të diskutuar operacionet kriminale gjatë pandemive.

Ashtu si Portelli në Frosinone, i cili thotë se detyra e tij kryesore është “parandalimi i krimit të organizuar dhe mbrojtja e ekonomisë”, prefektët në të gjithë Italinë po lëshojnë “ndalesa antimafia” njëra pas tjetrës. Eshtë një masë parandaluese që çdo prefekt ka të drejtë të vendosë ndaj një kompanie që dyshohet se ka lidhje me mafian në pritje të një epilogu hetimor ose gjyqësor.

Numri i ndalimeve të tilla është rritur me 25 përqind gjatë vitit të kaluar në një total prej 1,400, dhe është rritur veçanërisht në katër muajt e fundit, pasi fondet publike filluan të derdheshin në ndërmarrjet private përmes programeve të ndryshme të rimëkëmbjes.

Repubblica shkruan se është e qartë nga këto informacione që mafia ndjeu erën e plaçkës dhe se ata do të bëjnë gjithçka për të marrë një copë tortë.

Kamata dhe kamata

“Mafia tani është përqëndruar më shumë se kurrë në financat. Duke u përfshirë në fajde dhe fajde, ajo infiltron ndërmarrjet dhe kështu kërkon qasje në fondet publike,” paralajmëroi kohët e fundit Federico Cafiero De Raho, prokurori i shtetit për luftën kundër mafies.

E përditshmja ekonomike Il Sole 24 Ore shkruan se policia italiane po heton aktualisht afër 3,000 raste të përfshirjes së supozuar të mafies në çështje të ndryshme.

Shumica e rasteve janë në Campania, Sicili, Pulia dhe Kalabria, rajone në jug të vendit ku janë të rrënjosura organizatat kriminale. Mafia themelon, blen ose hyn në kompani që merren me hotelierinë, mikpritjen, prodhimin e ushqimit, ndërtimin dhe shëndetësinë.

Grupet individuale ndanin punë me njëri-tjetrin: Camorra e Campania-s ishte e angazhuar në prodhimin dhe shitjen e paligjshme të maskave mbrojtëse, Cosa Nostra e Sicilias u përqëndrua në pajisjet sanitare dhe Ndrangheta e Kalabrisë në ndërtim. Sidoqoftë, asnjë klan nuk heq dorë nga fajdeja dhe pastrimi i parave.

Il Sole gjithashtu deklaron përgjigjen e shtetit: Në vijën e parë të frontit janë Policia Financiare, e cila po heton dy mijë operacione të dyshimta biznesi në lidhje me fonde për rimëkëmbjen nga pasojat e COVID, dhe karabinierët dhe njësia e tyre e hetimit të operacioneve speciale.

Ky hap, si problem i policisë në luftën kundër mafies në këtë fushë, tregon dënimet joadekuate të parashikuara nga ligji dhe transmeton deklaratën e një hetuesi: “Nëse një kriminel rrezikon 20 vjet burg për trafik kokaine dhe është në gjendje të bëjë të njëjtën shumë parash për mashtrim financiar dhe ndoshta të marrë afër shtatë vjet për të, është e qartë se çfarë do të vendosë ai.”

Një qytetar trim i Palermos

Qytetarët gjithashtu mund të japin një kontribut të rëndësishëm në luftën kundër mafies. Sa – dëshmon për shembullin e një sipërmarrësi të guximshëm nga Palermo i cili admirohet në të gjithë Italinë këto ditë, për herë të dytë në dy vjet.

Giuseppe Piraino, 50 vjeç, pronar i një kompanie të vogël ndërtimi, kohët e fundit filmoi fshehurazi një përpjekje zhvatjeje, dhe ajo pamje shkaktoi një operacion policor që rezultoi në arrestimin e 20 personave të akuzuar për rebelim në mes të javës, raportoi media italiane.

Videoja, e cila u publikua në publik, tregon mafiozin Salvatore Guarino që i kërkon Pirainos 500 euro dhe në këmbim i ofron mbrojtje. Në vend të dallavereve, Piraino i jep kriminelit një letër me emrat e të gjitha viktimave të mafies dhe fotografitë e Giovanni Falcones dhe Paolo Borsellinos, gjykatës dhe simbole të luftës kundër krimit të organizuar që Cosa Nostra vrau në verën e vitit 1992.

Pasi pamjet u morën nga policia, disa biznesmenë të tjerë dolën për të dëshmuar në lidhje me përpjekjen për zhvatje. Policia sulmoi të hënën Borgo Veçhio në Palermo dhe arrestoi 20 persona, përfshirë Guarinon.

Dy vjet më parë, Piraino filmoi një tjetër përpjekje për zhvatje pas së cilës Luigi Marino, gjithashtu i lidhur me organizata kriminale, u arrestua. /tesheshi.com/

 

 

 

 

auto pjese dak

Related posts