Kriza e lirës tërheq investitorët: kinezët po blejnë masivisht firma turke

Disa kompani të mëdha kineze, duke përfshirë gjigandin Alibaba, aktualisht janë duke shqyrtuar aktivisht mundësitë e investimeve në Turqi. Bisedimet me kompanitë turke, tha Reuters, filluan në Stamboll në mes të gushtit, pas krizës së monedhës, pasi çmimi i pronës në Turqi u bë shumë tërheqës.

Përveç Alibaba-s, e cila tashmë ka blerë një kompani turke të shitjeve në internet në fillim të këtij viti, Trendyol, China Life Insurance dhe China Merchants Group janë përfshirë gjithashtu në bisedimet e investimeve.

Duke cituar burime të përfshira në bisedime, Reuters thotë se katër grupe kineze mbajtën gjatë javës më shumë se 20 takime.

“Unë jam i interesuar në pothuajse çdo gjë”, ka thënë një sipërmarrës kinez i ndodhur Turqi, duke renditur infrastrukturën, minierat, energjinë, tregtinë dhe industrinë e sigurimeve.

Përveç kësaj, Bloomberg raportoi se Tatva ishte në bisedime për të marrë përsipër operatorin më të madh të telekomit turk – Turk Telekom.

Që nga fillimi i këtij viti, lira turke ka humbur rreth 40 për qind të vlerës së tyre për shkak se investitorët kanë filluar të largohen nga vendi, duke parë kontrollonin mbi politikën monetare të presidentit Erdogan, si dhe konfliktin politik me SHBA.

Megjithatë, ndërsa disa investitorë largohen nga vendi, të tjerët në këtë moment shohin një mundësi të mirë për të investuar.

Përkundër krizës mbetet fakti se Turqia është një vend prej 80 milionë banorësh dhe një nga popullatat më të reja në Evropë dhe kjo është veçanërisht tërheqëse për industritë e fokusuara në konsum.

Vendet në tregjet në zhvillim nuk heqin dorë lehtë nga blerësit e obligacioneve shtetërore, edhe pse shumë prej tyre janë larguar, duke pasur frikë se nuk do të jenë në gjendje të përmbushin detyrimet e tyre për kredi. /tesheshi.com/

 

 

 

auto pjese dak

Related posts