Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

KONFLIKTI/ Libia si fushëbetejë nafte: si janë humbur 100 miliardë dollarë nga tytat e armëve

Humbjet kumulative që vijnë si rezultat i bllokadave aktuale të vendosura nga forcat kryengritëse të udhëhequra nga Khalifa Haftar në Libi arrijnë në afro pesë miliardë dollarë, tha Korporata Kombëtare e Naftës e Libisë (NOC), mes përshkallëzimit të përplasjeve midis forcave të Unitetit Kombëtar Libian dhe milicive Haftar.

Terminali i naftës El Sharara u pushtua gjatë fundjavës nga grupe besnike të Haftarit, duke ndërprerë lidhjet me portin veriperëndimor të Zawiya, një port kyç për eksportet e naftës.

NOC ka vërejtur humbjet serioze që kanë prekur shtetin libian si rezultat i bllokadave të shpeshta të sektorit të naftës që nga viti 2011, duke shtuar se “pasojat janë bërë të dukshme në aspekte të ndryshme të jetës në Libi”.

Deklarata thoshte se si rezultat i bllokadave të fushave të naftës dhe porteve, nga korriku 2016 deri në shtator 2019, të shkaktuara nga udhëheqësi i vetë-shpallur i milicisë libiane Ibrahim Jadran, ekonomia libiane pësoi humbje të mëdha që tejkaluan “100 miliardë dollarë amerikanë”.

Sipas NOC, humbjet e vendit për shkak të bllokadës aktuale të Haftarit arrijnë në 4.9 miliardë dollarë, për të cilën thuhet se është e pamundur të rikuperohen nga rezervat ekzistuese.

Kompania tha se ngjarje të tilla do të kenë një efekt shumë negativ dhe të dëmshëm në ekonominë e vendit në periudhën e ardhshme.

“Kjo shumë mund të ketë mbuluar një pjesë të shpenzimeve qeveritare siç janë paga, subvencione për karburantet, për krizën pandemike k ose kriza të tjera. Pandemia ka konsumuar fonde të mëdha në vendet e tjera të pasura me naftë që kanë tashmë ekonomi të forta.”

Tashmë në janar të këtij viti, NOC paralajmëroi se Libia do të duhet të zvogëlojë prodhimin e naftës në 72,000 fuçi në ditë, nëse vazhdojnë bllokimet e centraleve të saj të naftës.

Një zëdhënës i NOC tha në atë kohë që prodhimi i përditshëm, përpara se forcat besnike të Gjeneral Haftar të mbyllnin tubacionin dhe portet kryesore të naftës në lindje të vendit, ishin 1.2 milion fuçi.

NOC shtoi se, për shkak të mbylljes së tubacioneve të naftës dhe porteve, fushat më të mëdha të naftës në jug-perëndim të Libisë janë detyruar të fillojnë të pezullojnë prodhimin.

Sipas Administratës së Informacionit të Energjisë së SHBA-së (EIA), prodhuesi më i madh në botë i naftës së papërpunuar është Shtetet e Bashkuara, e ndjekur nga Arabia Saudite, Rusia, Kanada, Kina, Iraku, Emiratet e Bashkuara Arabe, Brazili, Irani dhe Kuvajti.

Libia ka qenë skena e një krize të thellë politike dhe të sigurisë që nga viti 2011 kur u vra Muammar Gaddafi. Drejtuesi i forcave separatiste në Lindjen e Libisë, Khalifa Haftar, nisi një sulm në prill të vitit të kaluar për të kapur Tripolin, i cili u prish nga forcat e Qeverisë së Unitetit Kombëtar të Libisë. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com