Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Kinë: Krahë pulash të importuara, të infektuara me koronavirus

Autoritetet në qytetin kinez të Shenzhen thanë që analiza përcaktoi praninë e virusit koronar në krahët e pulave të importuara nga Brazili.

Një situatë e ngjashme ka ndodhur dje në Wuhan, ku nga analiza u konstatua që karkalecat e importuara nga Ekuadori ishin të kontaminuara me virusin koronar, raportoi BBC.

Të dyja rastet kanë ngritur frikën se ushqimi i importuar mund të shkaktojë një valë të re të përhapjes së virusit COVID-19, dhe autoritetet e Shenzhen u kanë kërkuar qytetarëve të marrin masat e nevojshme për të shmangur një valë të re infektimesh përmes produkteve ushqimore të importuara.

Virus edhe në paketimin e ushqimeve të ngrira të detit

Kina njoftoi të martën se kishte gjetur një koronavirus dhe në paketimin e prodhimeve të ngrira të detit, gjithashtu të importuara, të dorëzuara nw portin Dalian, i cili kohët e fundit ka ri-regjistruar raste të reja të infeksionit.

Virusi u gjet në paketimin e jashtëm të ushqimit të ngrirë të blerë nga tre kompani nga Yantai, një qytet port në provincën Shandong të Kinës lindore.

Administrata e qytetit Yantai tha se ushqimet e detit ishin në një ngarkesë importi të dërguar në Dalian, por nuk zbuluan vendin e origjinës. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts