Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Kina raporton për herë të numrin e asimptomatikëve: djalli aty, por s’duket!

Kina ka raportuar për herë të parë numrin e rasteve asimptomatike, domethënë të infektuar me koronavirusit që nuk tregojnë simptoma.

Një deklaratë nga Komisioni Kombëtar i Shëndetit thotë se 1.541 persona në këtë gjendje janë nën mbikëqyrjen mjekësore.

U tha se numri i çështjeve asimptomatike dhe gjendja e tyre do të publikoheshin rregullisht.

Për herë të parë, të dhënat për bartësit e viruseve që nuk tregojnë simptoma të infeksionit, përfshirë kollën, ethe, gulçim dhe pneumoni, janë lëshuar zyrtarisht, dhe kritika i është lëshuar administratës kineze për raportimin e numrave më të ulët sesa situata aktuale.

Vendet shpesh raportojnë numrin e rasteve bazuar në rezultatet e provës, pavarësisht nga simptomat.

Deri të martën, Kina kishte hequr numrin e rasteve asimptomatike.

Njerëzit të cilët konfirmohen me koronavirus edhe nëse nuk tregojnë simptoma janë bartës të virusit dhe mund ta transferojnë atë te të tjerët.

Administrata e Pekinit, nga ana tjetër, ka vendosur të aplikojë kontrolle dhe testime më të shpeshta për të zbuluar raste asimptomatike.

China Daily raportoi se një mbledhje e Komitetit Qendror të Partisë Komuniste të Kinës kishte diskutuar hapat që duheshin ndërmarrë në këtë drejtim.

Takimi tha që zbulimi dhe kontrolli i bartësve të asimptomatikës së virusit ishin vendimtar në parandalimin e një valë të re të infeksionit.

Prandaj, u mor një vendim për kontrollin mjekësor të atyre që ishin në kontakt të ngushtë me personat e infektuar, dhe në rast të infeksionit të dyshuar, ishte caktuar masa e izolimit.

Personave që nuk shfaqnin simptoma të dukshme se ishin të infektuar, u kërkohej të karantinizohen dhe monitorohen.

Eshtë theksuar edhe nevoja për marrjen e mostrave të rastit në zonat ku infeksioni është i pranishëm, me qëllim zbulimin e rasteve asimptomatike dhe hetimin e burimeve të infeksionit të mundshëm.

Në Kinë, 81.518 infeksione dhe 3,312 vdekje janë konfirmuar deri më tani. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com