Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Ish-ministri i Jashtëm Bushati jep lajmin: Greqia njeh patentat shqiptare

Ish-minsitri i Jashtëm Ditmir Bushati njoftoi ratifikimin nga parlamenti grek për njohjen e ndërsjelltë të patentave me Shqipërinë. Pikë e negociatëve mes Tiranës e Athinës, ato që dikur Bushati drejtonte, i ka takuar pikërisht këtij të fundit që ta përcjellë si lajm, duke shkruar në FB:

“Rreth 700 euro kursejnë qytetarët, të cilët nuk do të kenë nevojë që të kryerjnë nga e para procedurat për t’u pajisur me leje drejtimi.
Gjithashtu të gjithë shtetasit shqiptarë që udhëtojnë përkohësisht drejt Greqisë për arsye familjare, pune apo pushime nuk do të kenë më nevojë të pajisen me leje drejtimi ndërkombëtar.

Kjo marrëveshje është një tjetër arritje që pason marrëveshjen për përdorimin e toponimeve në dokumentet e udhëtimit, heqjen e rezervës për përdorimin e vulës apostile për dokumentet, si dhe regjistrimin pranë zyrave konsullore të fëmijëve shqiptarë të lindur në Greqi nga një ose dy prindërit që nuk kanë leje qëndrimi të rregullt”, shkruan Bushati.

Ditë më parë, kryeministri Rama tha se po punonte dhe për njojen e patentave nga Gjermania. /tesheshi.com/  

 

auto pjese dak

Related posts