Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Inteligjenca ruse: Plani amerikan për Bjellorusinë dhe milionat e dhëna për protestat anti-Lukashenko

Sergei Naryshkin, kreu i Shërbimit të Inteligjencës së Jashtme të Rusisë (SVR), pretendon se Shtetet e Bashkuara dërguan 20 milion dollarë përmes organizatave joqeveritare për të organizuar aktivitete anti-qeveritare në Bjellorusi.

Naryshkin tha në një deklaratë se kishte një “gjurmë perëndimore” në organizimin e protestave kundër rezultateve të zgjedhjeve presidenciale në Bjellorusi, duke shtuar se ishte e qartë se protestat në atë vend ishin organizuar nga jashtë që nga fillimi.

Shtetet e Bashkuara dërguan para

“Eshtë interesante që Perëndimi përgatiti protesta shumë kohë para zgjedhjeve. Shtetet e Bashkuara dërguan 20 milion dollarë në Bjellorusi përmes organizatave të ndryshme joqeveritare vetëm në 2019 dhe në fillim të vitit 2020 për të organizuar aktivitete anti-qeveritare,” tha Naryshkin.

Ai theksoi se paratë u përdorën për të edukuar “blogerë të pavarur”, për të hapur profile në rrjetet sociale për të shkëmbyer informacion dhe për të përgatitur protesta në rrugë.

Ai shtoi se disa njerëz i ishin nënshtruar trajnimit dhe edukimit për organizimin e protestave në rrugë të drejtuara nga ekspertë amerikanë me përvojë në Poloni, Lituani dhe Ukrainë.

Ai pretendon se Shtetet e Bashkuara po përpiqen të organizojnë një revolucion “të ngjyrosur” dhe “anti-kushtetues” në Bjellorusi.

Akuzat e manipulimit të zgjedhjeve

“Shtetet e Bashkuara po mbajnë kontrollin e ngushtë të ish-kandidates presidenciale Svetlana Tikhanovska dhe aktivistëve të tjerë të opozitës, të cilët ata i quajnë” udhëheqës të popullit “dhe” udhëheqës të së ardhmes”, tha Naryshkin.

Protestat në Bjellorusi filluan pasi u njoftua se presidenti aktual, Alexander Lukashenko, kishte fituar zgjedhjet presidenciale në 9 gusht.

Shumë shprehën pakënaqësi me rezultatin, duke akuzuar autoritetet për manipulimin e zgjedhjeve. Protestuesit po kërkojnë zgjedhje të reja dhe ndryshime kushtetuese. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts