Auto Dak
Auto Dak

Hong Kongu në kaos, protestuesit bllokojnë aeroportin më të ngarkuar në botë

Protestuesit pro-demokratik dhe policia u përleshën në aeroportin e Hong Kongut për të pestën ditë, qysh kur protestuesit kanë pushtuar një nga pikat më të ngarkuara të transportit në botë.

Policia u zhvendos pasi protestuesit sulmuan një makinë me policë jashtë terminalit.

Protestuesit pro-demokratik brenda aeroportit morën situatën në duar duke arrestuar disa burra për të cilët dyshohej se ishin oficer të policisë të fshehtë që punonin për autoritetet e Hong Kongut.

Protesta masive janë duke u zhvilluar në Hong Kong për 10 javë. Ato filluan në kundërshtim me një projekt-diskutim të ekstradimit, por kanë hyrë në një lëvizje të madhe duke kërkuar liri më të mëdha demokratike dhe mbrojtje nga Kina.

Ndërsa protestat fillimisht ishin paqësore, përleshjet e dhunshme midis protestuesve dhe policisë janë bërë një tipar i rregullt i jetës së përditshme në Hong Kong, me policinë që vendos gaz lotsjellës brenda stacioneve të metrosë dhe protestuesit që ndezin zjarrin dhe shkatërrojnë ndërtesa. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts