Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

GJEOSTRATEGJIA/ Fronti libian: Ky është plani amerikan kundër pranisë dhe rolit rus në konflikt

Komanda ushtarake amerikane në Afrikë, AFRICOM, po kërkon të aktivizojë një brigadë të forcave të sigurisë, e specializuar në trajnime dhe ndihmë të forcave të huaja, për të adresuar çështjet e zakonshme të sigurisë së bashku me Tunizinë.

AFRICOM tha në një deklaratë se komandanti i tyre, gjeneral Stephen Townsend, shprehu në një bisedë telefonike të enjten Ministrit të Mbrojtjes Tuniziane Imed Hazgui gatishmërinë e tij për të vendosur ndihma dhe brigada trainimi, si një formë e ndihmës për forcat tuniziane, duke përmendur shqetësimet për aktivitetet ruse në Libi.

Sipas deklaratës, zyrtarët ranë dakord të bashkëpunojnë për të arritur sigurinë rajonale dhe të përballen me përshkallëzimin e dhunës në Libi, në përgjigje të rritjes së veprimtarisë ushtarake ruse.

Më herët këtë javë, ushtria amerikane njoftoi se Rusia kishte dorëzuar 14 MiG-29 dhe Su-24 më 27 maj në bazën ajrore Yufre në Libi, nën kontrollin e forcave të Haftarit.

“Nëse Rusia siguron një prani të përhershme në Libi dhe, më keq, vendos sistemet e saj të raketave me rreze të gjata, do të jetë një kthesë për Evropën, NATO-n dhe shumë kombe perëndimore”, tha gjeneral brigade amerikane Gregory Hadfield, zëvendësdrejtor i inteligjencës.

Ndërhyrja e Rusisë në Libi, shtoi ai, i jep Rusisë mundësinë e përdorimit të naftës së vendit dhe “bazave ushtarake të pozicionuara strategjike të Evropës”.

“Ndërsa Rusia vazhdon të admirojë flakët e konfliktit të Libisë, shqetësimet për sigurinë rajonale në Afrikën e Veriut janë intensifikuar. Ne jemi duke kërkuar mënyra të reja për të zgjidhur çështjen e sigurisë së ndërsjellë me Tunizinë,” tha AFRICOM në një deklaratë.

Sipas informacionit në uebfaqen e Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara, Brigadat e Ndihmës së Sigurisë (SFAB) janë njësi të specializuara me një mision kryesor për të kryer trajnime, këshillime, asistencë, lehtësim dhe operacione shoqëruese me vendet aleate dhe partnere.

Ushtria amerikane në Afrikë tha se Tunizia “njeh meritat” e vlerave amerikane dhe profesionalizmit, dhe vlerëson partneritetin me Shtetet e Bashkuara, megjithëse qeveria tuniziane nuk ka komentuar ende deklaratën e AFRICOM.

Tunizia ka statusin e një “partneri kryesor të NATO-s”. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com