Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Fronti i nxehtë libian, Cavusoglu: kjo është Franca, ky është Macron!

Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu tha të hënën se NATO e sheh Rusinë si një kërcënim, por se aleati i Aleancës, Franca, po bën përpjekje për të intensifikuar praninë ushtarake të Rusisë në Libi.

Kreu i diplomacisë turke u takua me homologun e tij hungarez Peter Szijjart në Ankara, dhe pas takimit ai komentoi temat aktuale politike.

I pyetur për të komentuar deklaratat e Presidentit Macron, i cili, pas një takimi të fundit me kancelaren gjermane Angela Merkel, akuzoi Turqinë se po luante një lojë të rrezikshme në Libi, Cavusoglu tha që Turqia po bashkëpunon në Libi ekskluzivisht me qeverinë legjitime të Unitetit Kombëtar.

“E gjithë bota e di dhe shumica e vendeve evropiane kanë pranuar se falë bashkëpunimit tonë, përshkallëzimi i konflikteve në rrugë në Tripoli është parandaluar”, tha ai, duke shtuar se paqëndrueshmëria e situatës në Libi ka pasoja për Evropën, dhe se ardhja e migrantëve është vetëm një nga ato.

Cavusoglu tha që Libia ishte në një moment skena e një krize të tillë dhe se ishte bërë një vend i dëshirueshëm për anëtarët e ISIL-it, Al-Shabaab, Boko Haram … dhe se për këtë arsye ishte e rëndësishme të ndërpritej destabilizimi dhe të fillojë procesi i normalizimit në vend.

Kreu i diplomacisë turke tha se Franca në Libi mbështet gjeneralin në pension Khalifa Haftar, pas së cilit “forcat jolegjitime nga lindja kanë kryer agresione që nga prilli i vitit të kaluar me qëllim kapjen e Tripolit.”

“Franca e mbështet atë rebel, mbështet Haftarin kundër rezolutës së Këshillit të Sigurimit të KB,” tha Cavusoglu.

Duke theksuar se Turqia zhvillon bashkëpunim transparent me qeverinë libiane, Cavusoglu tha se Franca nuk ndjek një politikë të tillë.

“E vërteta është në qendër të vëmendjes dhe mund të shihet në raporte. Abu Dhabi i jep para Haftarit, por Franca gjithashtu i jep atij,” tha ai, duke shtuar se ishte e qartë se kush po luante lojëra të rrezikshme në Libi, dhe se sigurisht që nuk ishte Turqia.

Ai tha se NATO, nga njëra anë, e sheh Rusinë si një kërcënim dhe se, nga ana tjetër, aleati i tij Franca po punon për të forcuar praninë ushtarake të Rusisë në Libi.

“Megjithëse tani duket se jemi në anët e kundërta me Rusinë, ne po punojmë për të vendosur një armëpushim, për të mos përkeqësuar situatën atje. Ne tani po diskutojmë se si dhe në çfarë mënyre për të arritur një marrëveshje armëpushimi. Ashtu siç ne jemi duke bërë në Siri, ku gjithashtu ne jemi në anët e ndryshme. Ne po bëjmë gjithçka në mënyrë konstruktive, ndërsa Macron dhe qeveria e tij udhëhiqen nga një mentalitet kolonialist”, tha Cavusoglu.

Kreu i diplomacisë turke gjithashtu tha se mund të shihet që Franca është e pranishme në Libi këtë herë vetëm për interesat e veta, siç ishte në të kaluarën dhe gjatë bombardimeve në 2011.

“Franca, Macron dhe politikat e tyre meritojnë kritikë të vërtetë. Le të jenë së pari të sinqertë dhe transparentë, dhe pastaj le të kritikojnë Turqinë. Vetë Macron mund të jetë i bindur se kjo nuk i sjell atij pikë në skenën e brendshme politike në Francë dhe shpresoj se ai ka marrë një mësim”, përfundoi Cavusoglu. /teshesh.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com