Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Forcohet bindja amerikane: Po, Kina me gjenocid ndaj ujgurëve!

Eshtë e mundur që Kina të ketë kryer “gjenocid” nga trajtimi i saj ndaj ujgurëve dhe pakicave të tjera muslimane në provincën perëndimore të Xinjiang, sipas një raporti të ri nga komisioni dypalësh i Kongresit Amerikan.

Komiteti tha se provat e reja u shfaqën vitin e kaluar se “krimet kundër njerëzimit – dhe gjenocidi i mundshëm – po ndodhnin”.

Kina është dënuar gjerësisht për ngritjen e një kompleksi në Xinjiang, të cilin ajo e përshkruan si “qendra trajnimi” për zhdukjen e “ekstremizmit” dhe sigurimin e njerëzve me aftësi të reja, por të tjerët e kanë quajtur ati kampe përqendrimi.

KB thotë se të paktën një milion ujgurë janë arrestuar në këtë provincë.

Raporti bën thirrje për një “përcaktim zyrtar të SHBA-së nëse është kryer genocid në Xinjiang dhe një përcaktim i tillë duhet të bëhet brenda 90 ditëve nga miratimi i ligjit në 27 dhjetor.

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo mendoi për vendimin në ditët e tij të fundit në këtë pozicion, përpara se Presidenti i zgjedhur Joe Biden të marrë Shtëpinë e Bardhë në 20 janar.

Bashkëkryetari i CECC (Komiteti Ekzekutiv i Kongresit për Kinën), deputeti demokrat Jim McGovern tha se veprimet kineze vitin e kaluar ishin “tronditëse dhe të pashembullta” dhe i bëri thirrje Kongresit dhe administratës së ardhshme të përcaktojnë përgjegjësinë e Pekinit.

Ekspertët thonë se përcaktimi i gjenocidit do të ishte një turp i madh për Kinën, ekonominë e dytë më të madhe në botë dhe një anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit të KB.

Mund të jetë gjithashtu një problem për Biden-in dhe të komplikojë marrëdhëniet me Pekinin, megjithëse ai tashmë ka thënë në fushatën zgjedhore se gjenocidi ndodhi në Xinjiang. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts