Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Fauci në Kongres: ja kur nis vaksinini dhe te kush në fillim

Eksperti kryesor i sëmundjes infektive në SHBA, Dr. Anthony Fauci tha se amerikanët duhet, brenda një kohe të arsyeshme, të kenë një qasje të gjerë në vaksinën e koronavirusit, pasi të përcaktohet se është e sigurtë dhe efektive.

Gjatë dëshmisë së tij para komitetit të Dhomës së Përfaqësuesve, i cili po heton përgjigjen federale ndaj pandemisë, Fauci shprehu optimizëm të kujdesshëm se vaksina do të jetë gati deri në fund të këtij viti, dhe në dispozicion vitin e ardhshëm.

“Unë besoj se, në fund të fundit, gjatë një periudhe kohe të caktuar në vitin 2021, amerikanët do të jenë në gjendje ta marrin atë,” tha Fauci, duke shtuar se do të kishte një listë të atyre që kanë përparësi për vaksinimin e hershëm.

Ai supozon, siç thotë, që jo të gjithë do ta marrin vaksinën menjëherë, por ai gjithashtu thekson se “në fund të fundit, brenda një kohe të arsyeshme, është planifikuar që të gjithë amerikanët që kanë nevojë për vaksinën ta marrin atë”.

Drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjive dhe Sëmundjeve Infektive gjithashtu tha se 250,000 njerëz aplikuan në faqen e internetit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë për të marrë pjesë në provat klinike të vaksinës eksperimentale, të cilat janë thelbësore për përcaktimin e sigurisë dhe efektivitetit të saj.

Testet e vaksinës së parë, në të cilën marrin pjesë 30,000 njerëz, filluan këtë javë, dhe qeveria amerikane planifikon të hulumtojë vaksina shtesë çdo muaj gjatë vjeshtës.

Robert Redfield, drejtori i Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve dhe Brett Giroir, zyrtari kryesor qeveritar i ngarkuar me testimin, gjithashtu dëshmuan në Kongres, sipas Zërit të Amerikës.

Në një kohë kur progresi i bërë në luftën kundër koronavirusit duket se ka humbur, dhe situata në vend po bëhet gjithnjë e më e pasigurt, Fauci u kërkoi anëtarëve të Kongresit dhe të gjithë amerikanëve të tjerë që të respektojnë masat themelore parandaluese siç janë distanca fizike dhe veshja e maskave.

Nënkomiteti i Kongresit, përpara së cilës dëshmojnë zyrtarët kryesorë amerikanë të shëndetësisë, është i ndarë për mënyrën e hapjes së shkollave dhe dyqaneve, që është një reflektim dhe ndarjeje në vetë shoqërinë amerikane.

Anëtarët e nënkomitetit, demokratë dhe republikanë, u përleshën në fillimin e debatit mbi strategjinë kombëtare të administratës Trump për t’iu përgjigjur pandemisë.

“Qasja e administratës, e cila zhvendos përgjegjësinë ndaj shteteve, duke injoruar ekspertët dhe duke u hapur shumë shpejt, ka zgjatur përhapjen e virusit dhe ka rezultuar me mijëra vdekje të parandalueshme”, tha kryetari i demokratëve James Clyburn, duke shtuar se përgjigjja e Trump ndaj koronavirus ishte “ndër më të këqijat në botë “.

Sidoqoftë, anëtari kryesor i nënkomitetit republikan Steve Scalise hodhi poshtë akuzat si të motivuara politikisht dhe argumentoi se administrata Trump kishte bërë plane efektive për shkollat, punëdhënësit, shtëpitë e pleqve dhe zhvillimin e vaksinave.

Rritja e re në numrin e të infektuarve në jug dhe perëndim të SHBA ka zvogëluar shpresat se do të ketë një kthim të shpejtë në normalitet. Rritja më e madhe ditore e numrit të viktimave të reja u regjistrua në Florida të premten – 257.

Ende ka probleme me testimin në të gjithë vendin, dhe ka ende pak përparim në garën për vaksinën.

Mesazhi i Fauci për publikun në ditët e mëparshme është se smerikanët nuk mund të lejojnë të injorojnë COVID-19 dhe se ata duhet të mbajnë maska, të mbajnë një distancë fizike dhe të shmangin turmat dhe hapësirat e mbyllura. Të dy, Redfield dhe Giroir insistojnë në këto masa, megjithëse ata janë më pak të përfaqësuara në publik.

Këmbëngulja e Faucit ka shkaktuar pakënaqësi në mesin e disa përkrahësve të Presidentit Donald Trump, të cilët po kërkojnë që ai të pushohet nga detyra.

Sidoqoftë, veterani i luftës kundër SIDA-s dhe Ebola-s mbetet me mesazhin e tij, ndërsa në të njëjtën kohë shmang konfliktin e hapur me administratën Trump, sipas AP.

Në një intervistë në fillim të kësaj jave, Fauci tha se ishte “mërzitur” nga kundërshtimi i hapur i qytetarëve në disa pjesë të vendit për të veshur maska.

Që nga shpërthimi i pandemisë, pothuajse 4.5 milion amerikanë janë infektuar me koronavirus, dhe më shumë se 150,000 kanë vdekur. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts