Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Facebook bllokon profilet e mbështetësve radikalë të Bolsonaros në të gjithë botën

Facebook ka bllokuar profilet e mbështetësve radikalë të Presidentit populist të krahut të djathtë, Jair Bolsonar, raportuan të shtunën mediat braziliane.

Ndalimi është lëshuar në përputhje me një vendim gjykate.

Të premten, gjykatësi Alexandre de Moraes rriti gjobat kundër Facebook në 368,000 dollarë në ditë për shkeljen e një verdikti të mëparshëm.

Gjykatësi nuk përjashtoi përgjegjësinë personale të CEO-s brazilian të Facebook-ut, Conrad Leister.

Përhapja e lajmeve të rreme

Moraes tha se Facebook bllokoi vetëm profilet e brendshme të ndjekësve radikalë të Bolsonaros, në kundërshtim me udhëzimet e tij për të bllokuar si brenda ashtu edhe jashtë vendit.

Menjëherë pas vendimit të gjykatës të premten, mbështetës radikalë të presidentit vazhduan të postojnë mesazhe antidemokratike dhe sulme personale nga mjediset e ndryshuara të vendndodhjes, raportoi gazeta Folha de S. Paulo.

Vendimi i gjykatës është pjesë e një hetimi për një rrjet të dyshuar për përhapjen e lajmeve të rreme. Synimi i saj janë mbështetës radikalë të presidentit, siç është aktivistja e krahut të djathtë, Sara Winter nga grupi 300 në Brasil. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts