Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Eureka! Befasia e 100 sarkofagëve antikë të zbuluar në Egjipt (pamje)

Zyrtarët e antikitetit egjiptian njoftuan sot zbulimin e të paktën 100 sarkofagëve antikë, me mumiet në disa prej tyre, dhe rreth 40 statuja të praruara në nekropolin e madh faraonik të Saqqari-it në jug të Kajros.

Sarkofagë me ngjyra, të mbyllura dhe statuja të varrosura më shumë se 2,500 vjet më parë u shfaqën në një ekspozitë të improvizuar në këmbët e piramidës së famshme Djoser.

Arkeologët hapën një arkivol që përmban një mumje të ruajtur mirë të mbështjellë me leckë. Ata gjithashtu kryen një rreze X duke vizualizuar formën e mumjës antike, duke treguar se si ishte ruajtur trupi.

Ministri i Turizmit dhe Antikiteteve Khaled el-Anany tha në një konferencë shtypi se objektet e zbuluara datojnë nga periudha helenistike (320-30 p.e.s) dhe periudha e vonë e Egjiptit të lashtë (664-332 p.e.s).

Ai tha se do të transferonte artefaktet në të paktën tre muzeume të Kajros, përfshirë Muzeun e Madh egjiptian, të cilin Egjipti po ndërton pranë piramidave të famshme në Giza.

Ministri shtoi se ai do të njoftojë një zbulim tjetër në nekropolin Saqqara më vonë këtë vit.

Egjipti shpesh prezanton zbulimet e tij arkeologjike me shpresën për të inkurajuar industrinë e turizmit, e cila ka qenë në telashe që nga trazirat politike pas vitit 2011, kur u përmbys presidenti Hosni Mubarak. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts