Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Entuziazëm diplomatik në Gji: a po pajtohet Katari me Arabinë Saudite?

Ministri i Jashtëm i Katarit tha se shpresonte për “përparim” në përpjekjet për t’i dhënë fund krizës diplomatike të Gjirit pas bisedimeve me zyrtarët sauditë, dhe shtoi se palët kishin lëvizur “nga një pikë e vdekur” gjatë mosmarrëveshjes dy-vjeçare.

Sheik Mohamed bin Abdulrahman Al Thani foli në një konferencë të politikës së jashtme në Romë, në një kohë kur kishte shenja të uljes së tensioneve midis Katarit dhe fqinjëve të saj.

Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreini, së bashku me Egjiptin, vendosën një bllokadë tokësore, ajrore dhe detare ndaj Katarit në qershor 2017 dhe ndërprenë marrëdhëniet diplomatike me Doha-n, duke e akuzuar për mbështetjen e “terrorizmit”, gjë të cilën Katari e mohon kategorikisht.

Katër vende i kanë dërguar 13 kushte Kataitr për të hequr bllokadën, përfshirë mbylljen e Al Jazeera Media Neëtork, shpërbërjen e bazës ushtarake të Turqisë dhe ftohjen e marrëdhënieve me Iranin.

“Ne kemi lëvizur nga një bllokim dhe kemi bërë një përparim”, tha ministri Al Thani.

“Shpresojmë se këto bisedime do të çojnë në përparim kur të shohim fundin e krizës,” shtoi ai.

Ai gjithashtu tha se të dy palët kishin zhvilluar disa takime në vende të ndryshme, por nuk pranoi të konfirmojë raportet që ai së fundi zotëronte kryeqytetin saudit, Rijad.

Wall Street Journal raportoi më parë se një diplomat nga Katari pati një vizitë në Arabinë Saudite në tetor, ku u takua me zyrtarë të lartë në vend dhe u ofroi atyre një ofertë për të lehtësuar tensionet.

Gjithashtu, mbreti saudit Salman i dërgoi kohët e fundit një letër Doha-s, në të cilën ai njihte emiratin e Katarit në mbledhjen vjetore të Këshillit të Bllokut të Gjirit.

Blloku përbëhet nga Katari, Emiratet e Bashkuara Arabe, Arabia Saudite, Bahreini, Omani dhe Kuvajti.

Një tjetër shenjë e uljes së tensioneve ishte vendimi i Arabisë Saudite, Emirateve dhe Bahreinit, për të anulluar bojkotin e Kupës së Gjirit në Doha. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts