Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Elon Musk zbulon prototipin “Starship”: është mrekulli të jesh midis yjeve!

Themeluesi i Space X, Elon Musk, dje zbuloi një prototip të raketës së tij Starship, për të cilën ai tha se mund të transportonte njerëzit në Hënë, Mars dhe më gjerë.

“Na duhet shumë vetëkritikë për përparim, meqë po përpiqemi për t’u bërë një civilizim në hapësirë. Është hap i madh që të bëjmë një udhëtim hapësinor ashtu si bëjmë udhëtime ajrore”, u tha Musk entuziastëve të hapësirës dhe reporterëve të mbledhur në vendin e zhvillimit të SpaceX në Teksas.

Ai vazhdoi të thotë se ideja për një civilizim hapësinor, të qenit atje midis yjeve, është një nga gjërat më të mira.

Musk pretendoi se fluturimi i parë në orbital i raketës mund të ndodhë në gjashtë muajt e ardhshëm, i ndjekur nga misionet në hapësirë me njerëz brenda vitit të ardhshëm. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts