Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Deklarata shokuese për origjinën e Leonardo da Vinci: Nuk është nga Italia

Leonardo da Vinci, gjeniu i shkëlqyer italian, ishte me origjinë … kineze? Ndoshta po. Ai që e ka hedhur këtë hipotezë ka qenë kërkuesi Angelo Paratico, i cili prej 30 vitesh jeton në Hong Kong dhe është njëkohësisht zëvendësdrejtori i shoqërisë kulturore Dante Aligheri.

Sipas tij, nëna e të famshmit dhe të mençurit Da Vinci, Caterina, me shumë mundësi ka qenë një skllave me origjinë kineze.

Ka qenë një zbulim (nuk dihet ende nëse është i vërtetë apo një delir i Paratico) dhe një deklaratë, e cila ka rritur entuziazmin e shtypit të Hong Kongut.

Kjo hipotezë ka ekzistuar edhe në të shkuarën, veçanërisht nga drejtuesi i Muzeut Ideal të Vinçit, Alessandro Vezzosi dhe nga studiuesi Francesco Cianchi. Këto deklarata janë bërë duke u mbështetur detajet në pikturat e Da Vincit, të cilat janë zbuluar nga kërkuesit në Turqi.

Sipas Paratico, Caterina, nëna e shkencëtarit, është kapur nga mongolët në Kinë dhe është dërguar në Venecia me një anije, duke kaluar më parë nga Krimea. Në lagunë është shitur si pastruese.

Babai i Leonardos, ndryshe nga nëna e tij, ishte një noter i pasur i Firences. Ka qenë pikërisht Ser Piera da Vinci, ai që mori Caterinën si pastruese shtëpie fillimisht, kur pronari i tij, Ser Vanni di Niccolo vdiq, një vit përpara se Leonardo të lindte. Pra, në vitin 1451./tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts