Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Corona godet dhe Aushvicin: Muzeu i famshëm “shtrin dorën” për donacione

Muzeu përkujtimor i kampit të përqendrimit nazist Aushvic në Poloni kërkoi dhurime pasi u detyrua të mbyllë dyert e tij për vizitorët për shkak të pandemisë së virusit koronar.

Muzeu thotë se donacionet janë të nevojshme për vazhdimin e projekteve arsimore dhe kërkimore, pasi buxheti i tij për vitin 2020 “dështoi”, raporton Reuters.

Në vitin 2019, muzeu kishte një buxhet të përgjithshëm prej 113.9 milion zlotys (25 milion euro).

Muzeu ka qenë i mbyllur për vizitorët që nga 12 marsi, dhe vitin e kaluar u vizitua nga rreth 2.3 milion njerëz.

Tashmë pritet të rihapet në fillim të korrikut.

Muzeu përkujtimor është vendosur në vendin e kampit të vdekjes së Aushvic, i vendosur në tokën polake nga Gjermania naziste gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Më shumë se 1.1 milion njerëz, shumica prej tyre hebrenj, u vranë në dhomat e gazit në kamp ose vdiqën nga uria, të ftohtit dhe sëmundjet. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com