Çfarë i ndodh trupit tuaj kur pini ujë të kripur

Shpesh kemi dëgjuar se kripa e përdorur me sasi të tepruar është e keqe për shëndetin tonë, por rrallë flitet për përparësitë e saj në organizëm.

Më saktë, kombinimi i kripës së pastër të detit dhe ujit si pjesë e ushqimit të rregullt mund të rigjenerojë organizmin tonë.

Në vazhdim lexoni se cilat janë përparësitë:

Hidratimi i duhur

Është e njohur se është e mundur që të pihet tepër ujë, dhe në atë rast vjen deri te mungesa e natriumit e cila sjellë deri te hiponatremia (ulja e koncentrimit të natriumit në gjak).

Detoksikifikimi

Uji i kripur përmban minerale të cilat ndihmojnë në detoksifikim natyral të trupit dhe qitjen e toksikeve të dëmshme, dhe gjithashtu ka karakteristika antibakteriale, prandaj i largon bakteret nga organizmi.

Tretja

Kripa aktivizon gjëndrat në gojë të cilat më pas lirojnë proteinën e cila ndihmon në shpërbërjen e ushqimit dhe kështu mjaft e lehtësojnë procesin e tretjes. Me këtë lëng ndjenja e fryrjes do të jetë vetëm kujtesë.

Gjumi

Për ata që vuajnë nga pagjumësia, uji me kripë mund të jetë zgjidhja për këto probleme të pakëndshme. Mineralet natyrale në kripë e qetësojnë trupin dhe sistemin nervor dhe e zvogëlojnë nivelin e kortizolit në trup.

Lëkura

Të gjithë ne dëshirojmë që ta kemi lëkurën e bukur, ndërsa për këtë na ndihmojnë mineralet të cilat i gjejmë në krip. Ato i reduktojnë puçrrat, dhe e mbajnë lëkurën të butë dhe të pastër./tesheshi.com/

Related posts