Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Boeing, jo më prodhuesi më i madh i avionëve

Prodhuesi amerikan i avionëve Boeing u përball me një numër problemesh vitin e kaluar, me uljen më të madhe të avionëve të tyre më të shitur 737 MAX, të cilat erdhën pas dy përplasjeve fatale.

Nga ana tjetër, konkurenti i drejtpëdrejt, prodhues evropian i avionëve Airbus, ofroi një numër rekord avionësh në dhjetor, duke tejkaluar objektivin e tij për vitin 2019.

Airbus kështu ka zënë vendin e parë në botë në prodhimin e avionëve nga konkurrenti i tij amerikan.

Kjo është hera e parë që nga viti 2011 që Airbus ka kapërcyer Boeing pas shitjes së avionëve të saj.

Airbus prodhoi 863 aeroplanë gjatë vitit 2019, me rritje prej 7.8 përqind nga 2018 kur dorëzoi 800.

Punëtorët e Airbus zakonisht nuk punojnë gjatë festave të Krishtëlindjes dhe Vitit të Ri, por këtë vit kompania u bëri thirrje një numri të madh të tyre që të anullojnë pushimet për të përfunduar aeroplanët që tashmë janë kontraktuar për shitje. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com