Auto Dak
Auto Dak

Bloomberg: marrja e S-400 nga Turqia, SHBA gati të paraqesin sanksionet

Administrata e Presidentit Tramp ka vendosur që të aplikojë një paketë sanksionesh kundër Turqisë për shkak se Ankaraja nisi të marrë sistemet raketore të Rusisë S-400.

Duke iu referuar burimeve të veta, Bloomberg tha se futja zyrtare e masave kufizuese do të shpallet në fillim të javës.

Sipas agjencisë, zgjedhja ishte midis tre paketave të ndryshme të masave, prej të cilave u zgjodh ajo që mendihet të jetë më efektive. Burimet e agjencisë nuk specifikuan se cilat sanksione do të jenë dhe cilat zona do të preken, por thuhet se ato tani duhet të miratohen drejtpërdrejt nga presidenti amerikan.

Bloomberg thekson se Uashingtoni synon të publikojë një deklaratë në javën e ardhshme mbi synimin e saj për të futur masa kufizuese në Ankara.

Sipas agjencisë në fjalë, sanksionet do të futen javën e ardhshme për të shmangur që përputhen me përvjetorin e grushtit të shtetit në tentativë, e cila daton më 15 korrik.

Në këtë mënyrë, Uashingtoni dëshiron të shmangë spekulimet shtesë se Shtetet e Bashkuara qëndrojnë prapa këtyre ngjarjeve.

Blerja e sistemit të mbrojtjes ajrore ruse S-400 ka shkaktuar tensione midis Turqisë dhe Shteteve të Bashkuara. Uashingtoni ka kërkuar që marrëveshja të  ndërpritet dhe që në vend të S-400 të blihen sistemet e tyre Patriot.

Në rast të refuzimit, Shtetet e Bashkuara nuk e ka përjashtuar mundësinë e vonesës apo anulimit të shitjeve në Turqi të gjaujtësit të fundit amerikan F-35, por Ankaraja refuzoi për të bërë lëshime. /tesheshi.com/

 

 

 

 

auto pjese dak

Related posts