Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

BE pret 100 milion doza vaksine në muaj nga prilli

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen pret 100 milion doza vaksine në muaj nga prilli.

“Nga prilli e tutje, sasitë mund të dyfishohen përsëri për shkak të planeve të prodhuesve, por edhe për shkak se vaksinat e tjera mund të aprovohen,” i tha ajo gazetës gjermane Stuttgarter Zeitung dhe Stuttgarter Nachrichten.

Von der Leyen pret “një mesatare prej rreth 100 milion doza në muaj në tremujorin e dytë, një total prej 300 milion doza në fund të qershorit”.

 Sipas listës, kjo do të thoshte rreth 20 milion doza në muaj për Gjermaninë, e cila do të kërkojë një rritje të konsiderueshme të kapacitetit të vaksinimit.

Që kur vaksinimi filloi në fund të dhjetorit, rreth 7.3 milion doza vaksine janë përshkruar në Gjermani, sipas të dhënave nga Instituti Robert Koch (RKI) që nga e premtja. Nga pesë milion të vaksinuar, vetëm gjysma morën një dozë të dytë në Gjermani.

Deri më tani, vetëm tre vaksina janë aprovuar në Bashkimin Evropian: Pfizer / BioNTech, Moderne dhe AstraZeneca.

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) pritet të rekomandojë miratimin për vaksinën nga prodhuesi amerikan Johnson & Johnson të enjten. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts