Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Barcelona me Quique Setian në pankinë: pse pikërisht ai?

Quique Setien është trajneri i ri i Barcelonës! Ernesto Valverde e bëri stërvitjen e tij të fundit të hënën, Presidenti Joseph Maria Bartomeu pasi trainoi e informoi Valverde se ishte ish-trajner.

Vendimi pritej, drejtuesit e Barcelonës nuk mund të ktheheshin më pasi filluan të kërkojnë një trajner të ri pas eliminimit në gjysmëfinalen e Superkupës spanjolle.

Natyrisht, ata ishin të bindur që Xavi nuk do ta kundërshtonte ofertën, por ish-ylli i klubit vendosi të qëndrojë në Katar për të paktën pjesën tjetër të sezonit.

Kjo është arsyeja pse Setien u emëruar trajner deri në qershor, megjithëse në faqen zyrtare thuhet:

“Barcelona dhe Quique Setien kanë arritur një marrëveshje për t’u bërë trajneri i parë i skuadrës deri më 30 qershor 2022!”

Prezantimi zyrtar u bë këtë të martë.

Përshtypja është se Setien u zgjodh si zgjidhja më e mirë, pasi asnjë nga trajnerët me reputacion (Poçhetino, Allegri …) nuk dëshironte të diskutonte bashkëpunimin.

Setien është me përvojë, por jo si trajner i ekipit të parë.

Ai ka drejtuar vetëm Las Palmas dhe Betis në LaLiga, me të cilët u nda në maj të vitit të kaluar, dhe çuditërisht u përmend edhe një vit më parë si një trajner i mundshëm i Barcelonës.

Arsyeja është se filozofia e tij stërvitore është në përputhje me filozofinë e klubit të Barcelonës. /tesheshi.com

auto pjese dak

Related posts