Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Ambasadori që notoi nën akullin Antarktidës: ç’ishin ca krisma që dëgjova?

Lewis Pugh notoi nën akullin e Antarktikut. Si ambasadori i KB për mjedisin, ai që dëshiron të demonstrojë ndryshime të shpejta në akullnaja dhe në oqeanet e shkaktuara nga ndryshimet klimatike.

Noti në ujë, temperatura e të cilit ishte vetëm një shkallë mbi zero, zgjati dhjetë minuta. Kishte vetëm rroba banje, syze dhe një kapelë. Siç tha ai, mund të shihte shkrirjen e akullit kudo. Pugh notoi pas raportimeve që tregojnë se temperaturat e oqeanit kishin arritur në nivele të larta historike.

Notari i guximshëm shkruajti në Facebook se noti nën akullin e Antarktikut ishte një nga përvojat më të bukura por edhe më të tmerrshme që ai ka përjetuar ndonjëherë.

“Në gjysmën e rrugës dëgjova si të shtëna me armë mbi mua dhe mendova se ka mbaruar. Për fat të mirë po lëvizte akulli”, shkroi Pugh.

Siç tha ai, ai notoi për të përcjellë mesazhin:

“Kam marrë pjesë në një shkrirje të shpejtë. Pa dyshim, ne po përballemi me një emergjencë “.

Ai u bëri thirrje udhëheqësve të botës të ndërmarrin veprime sepse koha po mbaron.

Pugh është ambasadori i Kombeve të Bashkuara për mjedisin. Ai ka notuar me delfinët dhe pinguinët për më shumë se tre dekada dhe ka matur temperaturën e detit nga Antarktida në Arktik.

“Është përgjegjësia ime të ngre zërin tim për oqeanin, për jetën e pabesueshme të atyshme; për pinguinët, delfinët por edhe për fëmijët. Mesazhi im është – ajo që ndodh me oqeanet do të ketë ndikim te çdo person në planet”, tha Pugh.

Ai vuri në dukje se gjatë tridhjetë viteve të përvojës së tij në not, ai kishte parë ndryshimin e oqeanit dhe ishte prekur nga ndryshimi i klimës.

Ai urdhëroi që të shihej se akulli po bëhej më i hollë çdo vit dhe po zvogëlohej. Gjithashtu, temperatura e ujit po rritej. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts