50 mumje të reja në Egjipt, ndër to 12 fëmijë: si “kokra e mollës”, por sigurisht pa jetë!

Arkeologët egjiptianë kanë raportuar se në Minya, 200 km në jug të Kajros, zbuluan një varr faraonik me 50 mumje, e që sipas tyre daton që në periudhën e Ptolemeut.

Nga 50, 12 kanë qenë mumje fëmijësh të zbuluara në katër varre,.

Identiteti i tyre është ende i panjohur – tha Zv.Sekretari i Përgjithshëm i Zyrës së Antikiteteve të Egjiptit, Mostafa Ëaziri.

“Të gjitha mumjet në gjendje të mirë. Disa janë të mbështjellë në liri dhe pjesë e tyre janë futur në arkivole prej guri ose në sarkofagë druri”, tha Ëaziri shtoi se procedura mumifikimit tregon se bëhet fjalë për njerëz të rangut të lartë dhe për anëtarët e familjeve të tyre.

Në Egjipt në muajt e fundit janë zbuluar një numër objektesh të vlefshme arkeologjike, gjë e mirë për ringjalljen e turizmit, nga i cili rrjedh një pjesë e konsiderueshme e të ardhurave kombëtare. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts