Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

ZHVILLIMI/ Trump shpalos planin e paqes mes Izraelit dhe Palestinës, Netanyahu në delir: Zoti ju bekoftë z.President!

Presidenti amerikan Donald Trump u takua me Kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu dhe përfaqësuesin e opozitës izraelite Benji Ganz në Shtëpinë e Bardhë, ku dhe përvijoi para tyre planin e tij për Palestinën dhe shtetin hebre.

Trump tha se ky ishte një “hap i madh drejt paqes” dhe sugjeroi një të ashtuquajtur zgjidhje dy-shtetërore, e cila përfshinte njohjen e ndërsjelltë të Izraelit dhe Palestinës, si dhe vendndodhjen e një kryeqyteti të ri palestinez në Jeruzalemin Lindor (një territor që është në të vërtetë periferi të Jeruzalemit). Ai tha se izraelitët kishin rënë dakord për të negociuar në bazë të një harte të detajuar, të cilën ata thjesht do t’ua tregonin, dhe nëse izraelitët e pranonin atë, SHBA do të mbështeste zgjidhjen për të cilën ishte rënë dakord.

Sipas planit, Trump thotë se “territori palestinez do të dyfishohet”. Edhe pse Izraeli do të mbajë kontrollin e Jeruzalemit, do të duhet t’u sigurojë të gjithë muslimanëve një hapësirë të sigurt dhe të drejtën për t’u lutur në Xhaminë al-Aksa. Plani gjithashtu nënkupton çmilitarizimin e plotë të shtetit palestinez. Në praktikë, kjo do të thotë se do t’i takojë Izraelit të vendosë se cili nga muslimanët dhe sa mund të luten në Al – Aksa, d.m.th., muslimanët humbasin kontrollin e plotë të këtij vendi të shenjtë.

“Nëse udhëheqësi palestinez Mahmoud Abbas pranon planin dhe paqen, SHBA dhe vendet e tjera do të jenë atje për të ndihmuar në çdo hap”, tha Trump, duke shtuar se Shtetet e Bashkuara “do të hapnin me krenari ambasadën në kryeqytetin e ri palestinez”.

Presidenti amerikan thotë se palestinezët, nëse ata e pranojnë planin dhe nëse plotësojnë kushtet e vendosura, do të marrin 50 miliardë dollarë ndihma nga Uashingtoni, të cilat do t’i përdorin për të krijuar vende pune, të cilat do të zvogëlojnë varfërinë dhe, sipas asaj që kërkon Trump, do të zvogëlojnë tensioni në Lindjen e Mesme. Trump u ka thënë palestinezëve se do të kenë një periudhë prej katër vjetësh për të vërtetuar nëse ata meritojnë t’u caktohet një territor në të cilin do të vendoset shteti i tyre. Ai u kërkoi palestinezëve të ndalonin mbështetjen dhe financimin e Hamasit, si dhe të Xhihadit Islamik.

Trump përsëriti se ai është i sigurt se palestinezët do ta pranojnë këtë plan, dhe se është parësore që të rinjtë në Lindjen e Mesme, të cilët janë e ardhmja e rajonit, të merren parasysh.

Pas Trump, audiencës iu drejtua Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, i cili falënderoi Trump në fillim të fjalimit të tij për mbështetjen që shteti hebre ka gëzuar gjatë gjithë këtyre viteve.

“Kjo është një ditë historike, që të kujton 14 majin 1948, ditën kur Harry Truman njohu shtetin e Izraelit.

President, ne do ta kujtojmë këtë ditë sa të ekzistojmë, pasi ju jeni lideri i parë që pranoni sovranitetin tonë në Jude dhe Samara, gjë që është thelbësore për mbijetesën tonë. Ju keni shënuar një të ardhme të ndritshme dhe një rrugë realiste për paqen botërore”, tha Netanyahu.

Ai deklaroi se Izraeli po kërkonte paqe me shtetet arabe, gjë që nuk u arrit për shkak të aspiratave palestineze për vetëvendosje.

“Por ju, Presidenti Trump, keni thënë se ne gjithashtu duhet të kemi sovranitet në Luginën Jordan, e cila do të na lejojë të mbrohemi me forcat tona”, tha Netanyahu dhe pastaj e përfundoi fjalimin e tij me lavdërime për Trump:

“Zoti ju bekoftë, ju na keni sjellë prosperitet!”. /tesheshi.com/

 

 

 

auto pjese dak

Related posts