Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Zbulimi i Google Earth: ku gjendet kjo gropë dhe çfarë përfaqëson? (video)

Google Earth ka zbuluar disa nga destinacionet më të bukura në të gjithë botën, po aq dhe të frikshme. Edhe pse teoricienët e konspiracionit dhe tifozët e mistereve gjithashtu gjejnë shumë vlefshmëri për idetë e tyre, shpesh ka shpjegime shkencore. Një vrimë e madhe që të çon thellë në tokë u vërejt në afërsi të qytetit Mirni në rajonin e Siberisë ruse të Yakutia-s. Vrima thuhet se është aq e thellë sa mund të thithë dhe helikopterë për shkak të vorbullës së saj të fuqishme ajrore, raporton British Express.

E gjitha filloi me zbulimin e një diamanti të madh

Ajo është gropa e hapur e një miniere, e cila ka qenë në veprim që nga viti 1957, kur shkencëtarët sovjetikë gjetën aty një diamant të madh. Për shkak të kushteve ekstreme klimatike, që do të thotë se vendi është ngrirë për më shumë se gjysmë viti, minierat janë të pamundura pasi pajisjet ngrijnë. Në dimër, temperatura zbret në -50 gradë Celsius. Qyteti më i afërt është 250 kilometra larg.

E megjithatë, në vitet 1960, miniera prodhonte 10 milion copa diamante në vit. Sipas BBC, kjo minierë ka prodhuar diamante me vlerë 10 miliardë deri më tani. Miniera është e thellë 525 metra, duke e bërë atë të katërtën më të thellë në botë, me një hapje në sipërfaqe prej 1.200 metrash.

 Incident me helikopterë

Hapësira ajrore mbi minierë raportohet se është e mbyllur për fluturime. Uebfaqja Atlas Obscura deklaron se arsyeja vjen nga “disa incidente kur avionët u thithën nga ajri”. Edhe pse nuk ka raporte për aksidente, shpjegimi për vorbullën e ajrit ka kuptim, sepse ajri i ngrohtë që ngrihet nga gropa hyn në veprim me ajrin e ftohtë. Kjo mund të parandalojë që helikopterët të kalojnë mbi minierë.

Miniera u mbyll në 2004 dhe prodhimi pushoi tre vjet më parë. Pas rënies së Bashkimit Sovjetik në fillim të viteve 1990,  miniera ishte në pronësi të një kompanie private. Megjithëse gropa e hapur ka pushuar së funksionuari, shfrytëzimi është ende në vazhdim e sipër. Vitin e kaluar, uji depërtoi në minierë dhe bllokoi daljen e 100 minatorëve. Megjithë misionin e shpëtimit, katër prej minatorëve nuk u gjetën për shkak të përmbytjes. Prodhimi mund të vuajë në bazë vjetore për shkak të aksidentit. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com