Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Wikipedia bllokohet në Kinë në prag të 30-vjetorit të Tiananmen-it

Autoritetet në Kinë kanë bllokuar Wikipedia-n, njoftoi shoqata dhe enciklopedi në internet të mërkurën, disa javë përpara 30-vjetorit të mbajtjes protestave pro-demokracisë në sheshin Tiananmen të Pekinit.

“Në prill, ne kemi konstatuar se Wikipedia nuk është më në dispozicion në Kinë është”, tha zëdhënësja Samantha Lien dhe shtoi:

“Pas leximit të analizës së qasjes së brendshme në rrjet, ne mund të konfirmojmë se Wikipedia është bllokuar në të gjitha gjuhët në Kinë”.

Facebook, Twitter, Instagram dhe rrjetet e tjera sociale janë bllokuar gjithashtu në Kinë për vite me rradhë.

Dyshimet për bllokadën e plotë të Wikipedia-s u shfaqën në prill kur disa përdorues kinezë u ankuan në rrjetet sociale se nuk kishin më qasje në faqe.

Faqja e internetit GreatFire.org, një organizatë që monitoron censurën në internet në Kinë, zbuloi se faqja ishte bllokuar që nga 23 prilli.

Administrata kibernetike kineze, e cila mbikëqyr censurën në internet, nuk kishte komente për akuzat.

“Kur një vend, rajon ose kulturë nuk mund të hyjë në një dialog global në Wikipedia, e gjithë bota është e varfër”, tha Lien.

Autoritetet e internetit në Kinë po intensifikojnë censurën përballë ngjarjeve të mëdha politike ose rreth përvjetorëve të ndjeshëm.

Në fillim të qershorit bëhen 30 vjet që kur ushtria kineze përdori forcën për të shtypur protestat pro-demokraci të mbajtura në sheshin Tiananmen në Pekin.

Më vonë këtë vit, kinezët gjithashtu do të festojnë 70-vjetorin e themelimit të Republikës Popullore të Kinës. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com