Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Videolojëra në karantinë, 15-vjeçari kinez përfundon i paralizuar

Një djalë 15-vjeçar në Kinë përfundoi në spital pasi u zbeh në shtëpinë e tij në qytetin e Nannning.

Ai raportohet se kishte një goditje në të cilën krahu i majtë u paralizua pasi kishte luajtur videolojëra për një muaj të tërë dhe flinte vetëm dy orë në natë.

Si shumë bashkëmoshatarët e tij në të gjithë vendin, Xiaoibin rrinte mbyllur në shtëpi që nga shkurti për shkak të koronavirusit.

Prindërit e tij u thanë mjekëve se ai e kaloi pjesën më të madhe të kohës në dhomën e tij, nën pretekstin e ndjekjes së orëve në internet, por më vonë zbuluan se ai në të vërtetë ai i kaloi ditët dhe shumicën e netëve duke luajtur lojëra video.

Sipas ekspertëve mjekësorë nga Spitali Jiangbin, ky ishte shkaku kryesor i goditjes së pazakontë të djalit, të cilit iu paralizua krahun.

“Ai mbylli dritaret dhe derën. Ne nuk e dinim se çfarë po bënte atje. Unë pashë bisedën e tij me miqtë nëpër internet. Ai tha që ai nuk kishte pushuar dhe se fjeti maksimumi dy orë në ditë,” tha nëna e Xiaobinit.

Pas zbehjes në shtëpinë e tij, ai u transportua në një spital, ku një skanim CT tregoi se kishte një goditje në tru.

Një specialist i neurologjisë u tha gazetarëve se gjendja e djalit, e pazakontë për një moshë kaq të re, ishte shkaktuar ndoshta nga mënyra e jetesës jo të shëndetshme që ai kishte bërë për muajt e kaluar. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts