Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

I PAPENDUARI/ Vdes Karl Muenter, kush ishte nazisti që mohonte edhe Holokaustin

Ish-anëtari i SS-ve, Karl Muenter, i cili u kërcënua me gjyq për urdhërimin e masakrës së vitit 1944 në Francë dhe mohimin e Holokaustit, vdiq në moshën 97 vjeç, thanë prokurorët.

“Unë mund të konfirmoj se ai ka vdekur. Çështja kundër tij është pezulluar”, tha një zëdhënës i zyrës së prokurorit Hildesheim në Saksoninë e Ulët, duke shtuar se ishte një vdekje natyrale.

Muenter, një ish-SS i përfshirë në masakrën e Ascqu në 1944 në Francën veriore, u akuzua në korrik për nxitje të urrejtjes racore dhe fyerje të kujtesës së viktimave.

Ai më pas deklaroi se shifra e gjashtë milion hebrenjve të vrarë në Holokaust ishte e ekzagjeruar.

“Shifra është e gabuar, nuk besoj në të gjitha këto”, tha Muenter në një intervistë.

Një ish anëtar i njësisë naziste mbrojti gjithashtu vrasjen e 86 civilëve francezë në Ascqu.

I pyetur nëse është penduar, Muenter tha se ai nuk ishte i përfshirë drejtpërdrejt në vrasje por se kishte ruajtur personat e arrestuar dhe nuk i vinte aspak keq për rolin e tij.

“Jo fare. Pse duhet të pendohem?”, tha ai atëherë.

“Nëse arrestoj dikë, unë jam përgjegjës për të. Dhe nëse ata përpiqen të shpëtojnë, unë kam të drejtë t’i qëlloj ata”, tha Muenter.

Këto deklarata provokuan zemërim në Francë. Masakra u krye në natën e 1 – 2 prillit 1944, si hakmarrje për sabotimin e një treni që përmbante rreth 350 SS.

Gjyqi duhej të zhvillohej në Gjermani, me kusht që shëndeti i të pandehurit të ishte mjaft i mirë.

Në mars 2018, gjyqësori gjerman pezulloi procedurat kundër Muenterit për rolin e tij të drejtpërdrejtë në Ascqu, duke pretenduar se ai ishte dënuar tashmë para një gjykate ushtarake franceze në vitin 1949 dhe nuk mund të gjykohej për herë të dytë.

Muenter nuk e vuajti kurrë dënimin në Gjermani dhe vazhdoi jetën si punëtor i postës.

Në fund të fundit ai nuk kishte hequr dorë nga ideologjia naziste.

Muenter mori pjesë në një miting nga partia neo-naziste NPD në Thuringia, ku foli si “dëshmitar epoke” dhe nënshkroi fotografitë e tij. Televizioni ARD tha se ai konsiderohej një “hero” në lëvizjen neo-naziste. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com