Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Vdekja e parë e shkaktuar Corona mes rohinjave

Drejtuesit e kampit të refugjatëve në Bangladesh thanë se vdekja e parë e shkaktuar nga koronavirus është regjistruar në mesin e muslimanëve rohinja.

Toha Bhuiyan, një nga punonjësit e shëndetit në Cox’s Bazaar, i tha Strait Times se ai ishte një 71-vjeçar që vdiq në 31 maj.

Bhuiyan tha se shkaku i vdekjes ishte konfirmuar më herët dhe shtoi se ishte vdekja e parë koronavirus që u regjistrua në një kamp refugjatësh.

Numri i muslimanëve të rohinja të infektuar është rritur në 29.

Rasti i parë i infeksionit në kamp u konfirmua në 14 maj.

Organizatat dhe ekspertët për të drejtat e njeriut kanë paralajmëruar se përhapja e virusit në vendbanimet e refugjatëve “me dendësi të dendur” mund të ketë pasoja të rrezikshme.

Muslimanët rohinja, të përshkruar nga Kombet e Bashkuara si pakica kombëtare më e rrezikuar në botë, janë përballur me përndjekje në rritje që nga sulmet e vitit 2012.

Nën maskën e sulmeve luftarake në stacionet e policisë, ushtria e Mianmarit dhe rebelët budistë nisën sulme brutale ndaj tyre, në të cilat më shumë se 24,000 anëtarë të kësaj pakice u vranë brutalisht. /tesheshi.com/

 

 

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com