Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

VAKSINIMI/ Kush vjen pas Izraelit dhe risia plus në joshjen për t’u vaksinuar

Pavarësisht nga rritja e mprehtë e rasteve të infeksionit pas vitit të ri, Dubai është ende i hapur për turistët, dhe restorantet funksionojnë nën rregullat e distancës fizike

Restorantet në Dubai kanë filluar të ofrojnë zbritje për mysafirët të cilët janë vaksinuar kundër koronavirusit, duke u përpjekur kështu të kontribuojnë në luftën kundër pandemisë pa aplikuar masa mbylljeje.

Të tre restorantet e drejtuara nga Gates Hospitality Group ofrojnë një zbritje prej 10 përqind për të gjithë mysafirët që morën dozën e parë të vaksinës dhe një zbritje prej 20 përqind për ata që morën të dy. Në mënyrë që të marrin një zbritje, mysafirët duhet të tregojnë dëshmi se janë vaksinuar, pra një çertifikatë mjekësore, shkruan portali Medical Express.

Megjithëse shumë njerëz e mirëpritën masën, ajo shkaktoi diskutime në mediat sociale.

“A është kjo një dinakëri marketingu apo një motiv i vërtetë për të vaksinuar sa më shumë njerëz?”, lexon një nga cicërimat.

E dyta në botë për nga numri i vaksinuarve

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë njoftuar se tashmë kanë vaksinuar rreth 2.5 milion nga 10 milion banorët e saj, duke e bërë atë të dytin më të madh në botë pas Izraelit.

Emiratet e Bashkuara Arabe filluan vaksinimet masive në dhjetor, kur autoritetet miratuan vaksinat e kompanisë kineze Sinopharm dhe të Pfizer / BioNTech. Ata tashmë kanë vaksinuar 2.5 milion njerëz.

Autoritetet shëndetësore në Dubai njoftuan këtë javë se do të duhet të ulin ritmin e vaksinimit pasi Pfizer njoftoi shtyrjen e dërgesës për shkak të punimeve në fabrikën e saj në Belgjikë. Vaksina kineze Sinopharma është akoma e disponueshme.

E hapur për turistët

Pavarësisht nga rritja e mprehtë e numrit të rasteve të infektimit pas vitit të ri, Dubai është ende i hapur për turistët, dhe restorantet punojnë me rregullat e distancës fizike.

Gjatë fundjavës, masat u shtrënguan dhe restorantet dhe kafenetë u urdhëruan të rrisin distancën midis tavolinave nga dy në tre metra. /tesheshi.com/

 

 

 

auto pjese dak

Related posts