Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Ushtria libiane vret mercenarët rusë në luftimet afër Tripolit (video)

Forcat e qeverisë libiane po vazhdojnë çlirimin e vendit nga forcat banditike të udhëhequra nga Khalifa Haftar. Në rrjetet sociale është publikuar një video e një mercenari të vrarë rus nga grupi paramilitar “Wagner”, i cili po lufton në Libi në krah të regjimit të Haftarit.

Kontraktori ushtarak privat rus Grupi Wagner ka vendosur rreth 1.200 njerëz në Libi për të mbështetur forcat e komandantit ushtarak renegat Khalifa Haftar, sipas një raporti të lëshuar nga Kombet e Bashkuara në fillim të këtij muaji.

Një raport i gjatë prej 57 faqesh nga vëzhguesit e pavarur të sanksioneve, i paraqitur Komitetit të Sanksioneve të Libisë së KB, thotë se kontraktori rus ka vendosur forca për detyra të specializuara ushtarake, përfshirë ekipe snajperësh.

Vëzhguesit e sanksioneve të KB kanë identifikuar më shumë se 20 fluturime midis Rusisë dhe Libisë lindore nga gushti 2018 deri në gusht 2019 nga aeroplanët civilë, të cilat janë “të lidhura fort ose në pronësi” nga grupi Wagner ose kompani të lidhura me të.

Vëzhguesit gjithashtu dhanë detaje për 122 operativë Wagner, “shumë prej të cilëve ka të ngjarë të jenë operativë ose kanë qenë në veprim në Libi”.

Ata thanë që 39 prej tyre ishin nga grupi special i snajperëve Wagner dhe 83 të tjerët ishin operativë nga njësitë e tyre luftarake.

Stafi në Wagner Group është kryesisht rus, por gjithashtu përfshin qytetarë të Bjellorusisë, Moldavisë, Serbisë dhe Ukrainës, thuhet në raport. Shtohen që ato u identifikuan duke përdorur pajisje që zakonisht ishin të rezervuara për forcat e armatosura ruse.

Që nga viti 2014, Libia është ndarë midis zonave të kontrolluara nga Qeveria e Unitetit Kombëtar në Tripoli dhe veriperëndim, dhe në zonën e mbajtur nga Ushtria Kombëtare Libiane e Haftarit (LNA) në lindje, në Benghazi.

Haftar filloi një luftë një vit më parë për të marrë kryeqytetin Tripoli dhe pjesë të tjera të Libisë veriperëndimore. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com