Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Ukraina i ndalon hyrjen në vend Steven Seagal-it, si kërcënim për sigurinë kombëtare

 

Aktorit amerikan Steven Seagal, të mirënjohur për filmat e tij në fillimin e viteve ’90 të shekullit të shkuar, i është ndaluar hyrja në Ukrainë për pesë vite.

Ai bëhet kështu viktima më e fundit e përplasjes mes Ukrainës dhe Rusisë, i shtënë në listën e zezë ukrainase të personave të padëshiruar.

Një letër e publikuar e shërbimit ukrainas të sigurimit thoshte se një vendim i tillë merret kur një person ka kryer veprimet të rrezikshme shoqërisht që bien në kundërshtim me interesat e ruajtjes së sigurisë së Ukrainës.

Vendimi i autoriteteve ukrainase vjen pas marrjes së shtetësisë ruse nga aktori amerikan. Seagal njihet si një mbështetës i Putin-it dhe i politikave të tij, aq sa e quajti mjaft të arsyeshëm aneksimin e Krimesë nga Rusia tre vite të shkuara.

Aktori i njohur do ta merrte pasaportën ruse drejtpërdrejt nga presidenti Putin nëntorin e 2016-s, të cilin e ka çmuar si një udhëheqësit më të mëdhenj të botës.

Steven Seagal i bashkohet në listën e zezë ukrainase mes të tjerëve dhe aktorit francez Gerard Depardieu, gjithashtu i ndaluar që ta shkelë tokën ukrainase për shkak të qëndrimit të hapur prorus. /tesheshi.com/      

auto pjese dak

Related posts