Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Ujgurët në fokus: Kina “hakmerret” me sanksione ndaj anëtarëve të Kongresit amerikan

Kina ka shqiptuar sanksione ndaj tre anëtarëve të Kongresit amerikan, si “hakmarrje” pas vendimit të administratës së Presidentit Trump për të ndëshkuar zyrtarë të lartë kinezë për shkeljen e të drejtave të pakicës muslimane ujgure në provincën Xinjiang.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze, Hua Chunying tha që sanksione u vendosën ndaj senatorëve republikanë Ted Cruz dhe Marc Ruby, si dhe kongresmenit republikan Chris Smith.

Hua tha se sanksione iu shqiptuan edhe ambasadorit amerikan për Lirinë Fetare Samuel Broënback, si dhe Komitetit Ekzekutiv i Kongresit për Kinën, një Komitet i përbashkët mes Kongresit dhe Shtëpisë së Bardhë, i formuar për “monitorimin e të drejtave të njeriut dhe zhvillimin e shtetit të së drejtës” në Kinë.

Rubio është një nga karriget e këtij komiteti, dhe Smith është një anëtar dhe ish-kryetar.

Vendimi për vendosjen e “sanksioneve proporcionale” u njoftua ditë pasi administrata Trump vendosi sanksione ndaj disa zyrtarëve të rangut të lartë të Partisë Komuniste, përfshirë sekretarin e Partisë në Xinjiang, Chen Quanguo.

Muajin e kaluar, Presidenti Donald Trump nënshkroi një projekt-ligj për të vendosur sanksione si masë ndaj arrestit masiv të deri në një milion ujgurëve dhe anëtarëve të pakicave të tjera muslimane në Xinjiang.

Marrëdhëniet midis dy ekonomive më të mëdha në botë janë përkeqësuar gjatë muajve të fundit për një numër çështjesh, përfshirë përgjigjen ndaj pandemisë së virusit koronar, tregtisë dhe situatës së të drejtave të njeriut në Hong Kong, Tajvan dhe Xinjiang. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts