Auto Dak
Auto Dak

Udhëheqësit e gjigantëve automobilistikë gjermanë, ftesë për bisedime nga Shtëpinë e Bardhë

Administrata Donald Trump ftuar udhëheqësit e prodhuesit gjerman të makinave Volkswagen, BMW dhe Daimler në një takim në Shtëpinë e Bardhë të martën për të diskutuar politikën e tregtisë, raportoi Handelsblatt.

Richard Grenell, ambasadori i SHBA në Gjermani, tha se në takim do të ishte dhe përfaqësuesi tregtar amerikan Robert Lighthizer dhe ministri i tregtisë Wilbur Ross.

Ambasada amerikane në Berlin nuk kishte komente, dhe prodhuesit e makinave refuzuan të komentonin.

Lajmi erdhi një ditë pasi kreu i ri i Volkswagenit në Amerikë, u tha gazetarëve se kompania po vendos se ku do të ketë një fabrikë të re në Amerikën e Veriut, në të cilën do të prodhohen makina elektrike për tregun amerikan.

Presidenti amerikan Donald Trump për muaj kërcënuar për të futur detyrime doganore për të gjitha automjetet që janë vijnë nga Bashkimi Evropian, gjë e cila mund të ndryshojë modelin e biznesit për shitjen e makinave në Shtetet e Bashkuara.

Zyrtarët amerikanë janë gjithnjë e pakënaqur me mungesën e përparimit në çështjet e tregtisë pas takimit të Trump dhe presidentit të Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker në korrik.

Drejtorët ekzekutivë planifikojnë të bëjnë të qartë se ata nuk mund të negociojnë në emër të BE.

Shtetet e Bashkuara aktualisht po imponojnë detyrime doganore për makinat e prodhuar në BE me 2.5 përqind, krahasuar me 10 përqind të taksave doganore për makinat e prodhuara në SHBA që hyjnë në tregun e BE-së. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts