Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Trump për al Sisin: diktatori im i preferuar! Thjesht shaka?

Presidenti amerikan Donald Trump e quajti homologun egjiptian Abdulfettah al-Sisi e tij “diktatorin e preferuar”, dhe kjo ndodhi gjatë Samitit të G-7 të muajit të kaluar në Francë.

Duke iu referuar zyrtarëve amerikanë dhe egjiptianë, gazeta amerikane The Ëall Street Journal citoi Trump të parashikonte ardhjen e Sisi gjatë Samitit të G-7, me zë të lartë duke pyetur: “Ku është diktatori im i preferuar?”

Ndërsa zyrtarët thonë se ata besojnë që Trump i tha fjalët në shaka, ata gjithashtu konfirmojnë se kishte heshtje në sallë pasi ai i shqiptoi ato.

Shkrimi nuk tregon nëse Sisi kishte një shans për të dëgjuar fjalët e Trump.

Nuk ka pasur asnjë reagim nga Shtëpia e Bardhë deri më tani, dhe zyrtarët egjiptianë nuk kanë qenë të disponueshëm për koment, sipas gazetës.

Al-Sisi është kritikuar për qeverisjen e tij autoritare që nga marrja e pushtetit pas grushtit të shtetit të vitit 2013.

Nën sundimin e tij, autoritetet egjiptiane janë akuzuar për arrestimin e mijëra kundërshtarëve politikë, torturimin dhe vrasjen e të burgosurve dhe frikësimin e opozitës politike, sipas raporteve nga Kombet e Bashkuara, Departamenti i Shtetit i SHBA dhe grupet joqeveritare, raporton WSJ.

Shtëpia e Bardhë nuk e ka thirrur publikisht qeverinë egjiptiane për ankesa për shkelje të të drejtave të njeriut.

Egjipti mbrojn veprimet e tij, duke thënë se po luftonte ekstremistët. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com