Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Trump, me vicklën e radhës për rezultatin zgjedhor

Presidenti i SHBA Donald Trump ka thënë se do të largohet nga Shtëpia e Bardhë nëse Kolegji Zgjedhor konfirmon fitoren e kandidatit demokrat Joe Biden në zgjedhjet presidenciale, njoftoi Reuters.

Përurimi i Biden si presidenti i ri i Shteteve të Bashkuara duhet të bëhet në 20 Janar të vitit të ardhshëm.

Duke folur para gazetarëve në Ditën e Falënderimeve, Trump tha, ndër të tjera, se zgjedhjet e fundit në SHBA ishin një mashtrim, por nuk ofroi ndonjë provë konkrete të parregullsive të votimit.

Ai gjithashtu nuk pranoi të thoshte nëse do të merrte pjesë në inaugurimin e Biden.

Agjencitë kryesore të lajmeve shpallën fitoren e Biden më parë këtë muaj, duke thënë se ai siguroi 306 vota elektorale krahasuar me Trump, i cili fitoi 232.

Një kandidat duhet të marrë 270 vota elektorale për të fituar një mandat presidencial. Kolegji Zgjedhor do të mblidhet në 14 dhjetor dhe zgjedhësit kryesisht votojnë bazuar në rezultatet në vendet e tyre.

Fushata e Trump refuzoi të pranojë fitoren e Biden dhe ngriti akuza për mashtrim në shumicën e shteteve kryesore. Por shumica e gjykatave hodhën poshtë çështjet. /tesheshi.com/

 

 

 

auto pjese dak

Related posts