Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

TRONDITËSE/ Fëmijë të mbytur në Egje: Aylan Kurdi rishfaqet në variantin e rrobave

Këpucë e rroba foshnjash, fotografi, pasaporta…të gjithë këto u shfaqën në mëngjes në bregdetin e qytetit turk të Izmirit, pas fundosjes së një nate më parë të barke me refugjatë sirianë ku u mbytën 11 shpirtëra prej tyre, përfshirë tetë fëmijë.

Ndodhi kjo ndërsa një varkë me 19 sosh u përpoq të kalonte në ishullin grek të Hiosit në ujërat e Egjeut.

Banorët e Yali-t në Izmir dëgjuan britma dhe thirrje për ndihmë nga deti, duke informuar xhandarmërinë lokale.

Të paktën tetë njerëz u shpëtuan nga deti, dhe u gjetën gjithsej 11 trupa, tetë prej të cilëve janë të mitur. Të plagosurit janë transportuar në spital ndërsa trupat e viktimave u çuan në morg.

Më vonë u përcaktua se këta ishin refugjatë sirianë.

Ajo që ishte shumë tronditëse për t’u parë kishte të bënte me këpucët dhe veshjet e të vegjëlve sirianë, si dhe fotot, pasaportat e të tjera sende të jetës që deti hodhi për të brigjet e Izmirit mëngjesin e sotem.

Shkaku i fundosjes së barkës thuhet se ka qenë mbingarkesa e e saj nga numri i madh personave në raport me kapacitetin që mund të mbante.

Kjo skenë na kujton dramën me Aylan Kurdi, fëmijën 3-vjeçar sirian, trupin e të cilit ngjashëm valët e detit e nxorrën në breg të pajetë. Ngjarja e pak viteve më patë trondoti gjithë opinionin botëror. /tesheshi.com/    

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com